fot. https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Konferencja „Bliżej siebie. Bliżej potrzeb. Jak wspierać młodzież w osiąganiu dorosłości”

O tym, jak wspierać młode osoby we wchodzeniu w dorosłość rozmawiają uczestnicy konferencji pod hasłem „Bliżej siebie. Bliżej potrzeb. Jak wspierać młodzież w osiąganiu dorosłości?”. Debatę zorganizował Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny.

Celem konferencji „Bliżej siebie. Bliżej potrzeb. Jak wspierać młodzież w osiąganiu dorosłości” jest diagnoza najczęściej występujących zagrożeń i problemów młodzieży, w tym jej potrzeb w związku z konsekwencjami pandemii.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, wskazała, że najważniejszym zadaniem państwa jest wspieranie rodziny, bo to w zdrowej, mocnej rodzinie można wychowywać nowych obywateli, którzy będą ambitni i odpowiedzialni.

Minister zapewniła, że rząd Zjednoczonej Prawicy w centrum życia społecznego stawia właśnie rodzinę – nie tylko poprzez wsparcie finansowe, ale promowanie marki rodziny.

– Rodzina otwiera drzwi, pokazuje drogi funkcjonowania i przejścia do dorosłego życia. W przestrzeni rodzinnej również są instytucje. W pewnym momencie nasze dzieciątko trafia do żłobka, przedszkola, czyli instytucji, które mogą wspierać wychowawczą rolę rodziny. Zdarza się, że rodziny różnie funkcjonują, więc potrzebne jest im wsparcie. Temu służy rozmowa o tym, jak wspierać rodzinę i jakie instytucje powinny wspierać młode pokolenie, aby spokojnie weszło w dorosłe życie – powiedziała Marlena Maląg.

Wiceszef resortu edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, mówił o roli szkoły we wspieraniu młodzieży. Podkreślił, że zadaniem szkoły obok nauczania wiedzy i umiejętności jest wpajanie systemu wartości. Wiceminister zaznaczył, że placówki edukacyjne nie mają zastąpić rodziny, ale ją uzupełniać.

Polityk przypomniał, że resort uruchomił szereg programów wspierających uczniów w powrocie do szkoły po pandemii – zarówno w poprawianiu kondycji fizycznej, jak i nadrabianiu luk w wiedzy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj