Zakończyła się głodówka w Dobrzeniu Wielkim

Kilkanaście osób, które od 26 grudnia prowadziły strajk głodowy w Dobrzeniu Wielkim, przerwało protest po tym, jak w środę otrzymali oficjalne zaproszenie na rozmowy od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.

Informację o zakończeniu protestu głodowego ogłoszono w obecności kilkuset mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, którzy szczelnie wypełnili salę kinową i korytarze Gminnego Ośrodka Kultury, w którym prowadzono protest.

Głodujący domagali się spotkania z premier Beatą Szydło lub ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

„Mamy oficjalne zaproszenie na poniedziałek do ministra. Meldujemy wykonanie zadania” – powiedział do obecnych na sali jeden z liderów protestu Rafał Kampa.

Owacjami przyjęto propozycję przyznania dwóm mieszkańcom Opola – Elżbiecie Flisak i Michałowi Pytlikowi – tytułów honorowego mieszkańca gminy za pomoc i udział w akcji protestacyjnej.

„Dobrze, że rząd wykonał ten gest. Jedziemy w poniedziałek, żeby w samo południe przedstawić panu ministrowi nasze racje. I nadal liczymy na to, że rząd wycofa swoje rozporządzenie” – zaznaczył Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

O zakończeniu protestu poinformował też rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak podkreślił, protest zakończył się dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło i wojewody opolskiego. Dodał, że z delegacją protestujących w najbliższy poniedziałek ma się spotkać m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

„Dzięki zaangażowaniu m.in. wojewody opolskiego, który jest reprezentantem rządu w terenie, zakończył się protest w Dobrzeniu Wielkim. Uczestnicy protestu pisemnie oświadczyli, iż ostatecznie i kategorycznie zamykają akcję protestacyjną” – podkreślił Rafał Bochenek.

Jak zaznaczył, do kluczowych rozmów doszło dzięki inicjatywie i zaangażowaniu premier Beaty Szydło i ministra spraw wewnętrznych.

Rzecznik rządu wskazał też, że zgodnie z prośbą protestujących, z ich 3-osobową delegacją spotkają się w najbliższy poniedziałek o godz. 12.00 szef MSWiA oraz wiceminister tego resortu Sebastian Chwałek. Do rozmów ma dojść w siedzibie Rady Dialogu Społecznego.

Protest ma związek z rozporządzeniem rządu z dnia 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole powiększyło swoje terytorium o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.

W ocenie rządu, powiększenie stolicy regionu było rozwiązaniem koniecznym i korzystnym dla całego regionu. Największe kontrowersje wzbudziło odebranie gminie Dobrzeń Wielki terenów uprzemysłowionych, na których znajduje się m.in. elektrownia. W efekcie gmina od 1 stycznia straciła 40 mln złotych z tytułu podatków. Władze gminy nie przyjęły 10 mln złotych, jakie w 2017 roku miasto Opole chciało jej przekazać jako formę rekompensaty.

Protestujący próbowali zmusić rząd do zmiany decyzji organizując wielokrotnie blokady dróg i demonstracje. O wycofanie lub zawieszenie realizacji rozporządzenia apelowali liderzy mniejszości niemieckiej i partii opozycyjnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl