Zakończyła się druga tura konsultacji rządowej ustawy o jawności życia publicznego

W warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zakończyła się druga tura konsultacji rządowej ustawy o jawności życia publicznego. Przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji przedstawili uwagi do nowej wersji projektu.

Uczestnicy konsultacji omówili wersję, która pojawiła się po pierwszym spotkaniu na początku listopada. Ich główne zastrzeżenia to m.in. kwestie dot. oświadczeń majątkowych czy ochrony sygnalistów.

– Te rejestry umów, które są proponowane i będą wprowadzone w formie centralnego rejestru, tak jak ma to miejsce np. w Czechach czy na Słowacji. Przy okazji świadczeń majątkowych uwzględniono tylko możliwość wypełniania ich elektronicznie i znowu te oświadczenia majątkowe będą rozproszone po wielu stronach internetowych różnych urzędów, zamiast zrobić jeden centralny rejestr oświadczeń majątkowych. Nie podoba mi się również kwestia ochrony tzw. sygnalistów, ponieważ sygnaliści to jest coś więcej niż to, co zapisano w projekcie ustawy – mówił Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo.

Zastępca koordynatora do spraw służb specjalnych Maciej Wąsik, który reprezentuje podczas konsultacji rząd, zaznaczył: „nowa wersja projektu przygotowana po I turze rozmów zawiera wiele istotnych postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną”.

– Tak jak mówiłem na konferencji z ministrem Kamińskim, jesteśmy otwarci na głosy organizacji pozarządowych i je uwzględniamy, już wiele postulatów uwzględniliśmy. Zmieniliśmy pewne definicje, zmieniliśmy te zapisy, które – w ocenie organizacji pozarządowych – były niekorzystne z punktu widzenia dostępu do informacji publicznej. Przyjęliśmy te argumenty, zrezygnowaliśmy z płacenia za informacje przed jej uzyskaniem – to był taki duży postulat organizacji pozarządowych. Myślę, że na początku roku, w styczniu-lutym, ta ustawa wejdzie w życie – powiedział Maciej Wąsik.

Po zakończeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi projekt będzie rozpatrywany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Następnie zaplanowano konsultacje międzyresortowe, po których ustawa trafi do Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl