fot. PAP/Rafał Guz

D. Gardias: Rząd nie zna zasad negocjacji; nic nowego nie zostało zaproponowane

Ubolewam nad tym, że rząd nie zna zasad negocjacji; nic nowego nie zostało zaproponowane – powiedziała dziś przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias. Szef ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył natomiast, że rządowa propozycja kontraktu społecznego została wcześniej odrzucona przez związki.

Wicepremier Beata Szydło po dzisiejszych rozmowach ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych poinformowała, że strona związkowa odrzuciła propozycje rządu. Jak przekazała, rząd zaproponował skrócenie w nowym kontrakcie społecznym okresu dochodzenia do maksymalnych wynagrodzeń – z 2023 r. do 2022 r. lub 2021 r.

Szef ZNP na konferencji po spotkaniu podkreślił, że pakt ten został odrzucony przez wszystkie centrale związkowe. Jego zdaniem propozycja została zgłoszona tylko po to, by „społeczeństwo powiedziało >>rząd chce, a ci nauczyciele nie chcą<<„.

W ocenie Sławomira Broniarza propozycja rządu może być dyskutowana w „odległym horyzoncie czasowym”.

„Ale problem, który wyciągnął na szkolne korytarze 600 tysięcy nauczycieli i pracowników administracji obsługi jest już tu i teraz, i on dotyczy kwestii płacowych” – zaznaczył.

Szefowa Rady Dialogu Społecznego mówiła z kolei, że „negocjacje polegają tym, że jedna strona, która wzywa drugą stronę, coś proponuje”.

„Nic nowego nie zostało zaproponowane. Nie doszukuję się żadnych intencji, jako szefowa RDS, ale ubolewam nad tym, że rząd nie zna zasad negocjacji” – powiedziała.

„Wolałabym, żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców; związkowcy już przedstawili tę propozycję” – podkreśliła.

„Nawołuję do negocjacji, żeby można było zakończyć strajk” – zaapelowała Dorota Gardias.

PAP/RIRM

drukuj