PAP/Darek Delmanowicz

Zakończyła się 11. edycja akcji Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów”

W niedzielę zakończyła się 11. edycja ogólnopolskiej akcji Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów”. Przez dwa miesiące zbierano przybory szkolne dla dzieci z ubogich rodzin. W Poznaniu w ramach akcji kompletowano wyprawki szkolne dla dzieci z Białorusi.

 

Przybory szkolne zebrane w ramach akcji ,,Tornister Pełen Uśmiechów” w Poznaniu trafią do dzieci i młodzieży z Białorusi.

– Caritas Diecezji Grodzieńskiej podjęła się szukania tych rodzin, które potrzebują pomocy. Będą to zarówno dzieci i młodzież polskiego pochodzenia, ale i dzieci z Białorusi, czyli tam mieszkający i uczący się – tłumaczy ksiądz Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Na terenie diecezji grodzieńskiej mieszka najwięcej ludności o polskich korzeniach. Sytuacja materialna wielu z nich jest bardzo trudna. Stąd pomysł, aby im pomóc.

– Udało nam się zebrać 500 plecaków wypełnionych wyprawkami szkolnymi. Wszystkie te tornistry pojadą na Białoruś do dzieci – mówi Paula Pacałaty, koordynatora akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”.

W trakcie wakacji przybory szkolne można było przynosić do poznańskiej siedziby Caritas. Zbiórkę prowadzono także w wielu parafiach. Podczas finału akcji plecaki poświęcił ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Musimy czuć szczególniejszą więź z tymi, którzy są po drugiej stronie Galicji, a znaleźli się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej. Oni potrzebują naszej pomocy. To jest szansa nie tylko dla nich, ale szansa także dla nas, ponieważ ten, kto umie się dzielić, staje się większym człowiekiem aniżeli ten, który nie potrafi tego robić – akcentuje ks. abp Stanisław Gądecki.

W zeszłym roku poznańska Caritas przekazała 800 plecaków polskim dzieciom i młodzieży, która mieszka na Litwie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj