Dentystki z Polski jadą do Wenezueli nieść pomoc medyczną

W połowie września do Wenezueli wyruszą z Polski dwie dentystki, by nieść pomoc stomatologiczną jej mieszkańcom. Wyjazd jest możliwy dzięki współpracy Fundacji „Redemptoris Missio” z Caritas Polska.

Wolontariuszki Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik będą leczyć swoich pacjentów w gabinecie w Punto Fijo. Gabinet stomatologiczny istniał tam przed wieloma laty, obecnie jego wyposażeniem jest fotel i kilka lusterek stomatologicznych. Całe wyposażenie musi zostać skompletowane w Polsce i zawiezione przez wolontariuszki w ich bagażu.

Oprócz zbiórki drobnego sprzętu stomatologicznego, dentystki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy pod nazwą „Zdrowy Uśmiech Wenezueli”. [więcej]

– Biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza z diecezji  Punto Fijo poprosił Fundację Redemptoris Missio o pomoc. Zgłosiłyśmy się i już. Caritas Polska kupiła nam bilety lotnicze. Sytuacja w Wenezueli jest trudna. Pytacie, po co komu zęby, jak wojna i nie ma co jeść? My też pytamy, ale umiemy je tylko leczyć i chcemy pomagać, to jedziemy. Gabinet w Punto Fijo był, po nim został fotel i 12 lusterek stomatologicznych. Cały sprzęt, leki, materiały, wyposażenie musimy zmieścić do bagażu rejestrowanego, każda po dwie walizki po 24 kg plus bagaż podręczny po 8 kg. Dlatego Wasza pomoc jest ważna – podkreślają wolontariuszki.

Mieszkańcy Wenezueli bardzo potrzebują opieki lekarskiej, w tym stomatologicznej. Każdy, kto mógł wyemigrować, wyjechał z kraju. Z powodu przerw w dostawie prądu lekarze przyjmują porody używając latarek w telefonach. W szpitalach brakuje nawet mydła. Coraz częściej to odpadki znalezione na śmietnikach ratują życie snującym się po ulicach Caracas pozbawionych pracy ludziom.

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 roku kraj pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją. Dane ONZ mówią o ponad czterech milionach Wenezuelczyków, którzy już opuścili kraj.

– Co z tymi, którzy zostali? Nasi wolontariusze będą im nieść pomoc medyczną. Oprócz koniecznego sprzętu będą potrzebne materiały stomatologiczne i znieczulenia, koszt jednego znieczulenia to 20 zł. Dla nas to kwota niewielka, tam przy szalejącej inflacji nieosiągalna – informuje „Redemptoris Missio”.

Pomoc dla Wenezueli można również przekazać za pośrednictwem Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

 

RIRM/Justyna Janiec-Palczewska/Redemptoris Missio

 

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl