We Francji uczczono polskich żołnierzy, którzy 75 lat temu brali udział w zwycięskiej bitwy pod Falaise

To już 75. rocznica zwycięskiej bitwy pod Falaise, w której zasłużyli się polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

W uroczystościach rocznicowych wziął udział syn generała – prof. Andrzej Maczek.

Czuję się dumny, czuję się szalenie zadowolony, gdy widzę tylu ludzi, którzy szanują pamięć mojego ojca – podkreślał profesor.

Prof. Andrzej Maczek zwrócił się ze szczególnym apelem do młodzieży.

Bądźcie tak samo rycerscy, jak mój ojciec. Wówczas będziecie dobrymi ludźmi – akcentował.

 

Pamięć o tamtych wydarzeniach i polskich bohaterach jest nam dziś szczególnie potrzebna. Dbanie o nią to wyzwanie dla rodzin polskich weteranów, których jest już niestety coraz mniej.

– Kombatanci odchodzą, właściwie nie ma roku, żebyśmy kogoś nie żegnali. Wydaje mi się, że rodziny będą tym ogniwem, które najbardziej przechowa ich pamięć i któremu najbardziej zależy na przechowaniu tej pamięci. Nasze Stowarzyszenie, które powstało w kwietniu tego roku, w ciągu tych kilku miesięcy ma już ponad 50 członków, nie tylko z Polski, ale z Europy – mówiła Joanna Wielgat, córka porucznika Mariana Plichty, dowódcy Plutonu Rozpoznawczego w 10. Pułku Strzelców Konnych oraz Prezes Stowarzyszenia Rodzin I Polskiej Dywizji Pancernej.

Stoczona w sierpniu 1944 r. bitwa pod Falaise doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj