Zakończył się pierwszy dzień forum gospodarczego „Wizja rozwoju”

W Gdyni rozpoczęło się w poniedziałek dwudniowe forum gospodarcze „Wizja rozwoju”. Wydarzenie organizowane jest po raz pierwszy i jest największą tego typu imprezą w północnej Polsce.

Prawie sto paneli dyskusyjnych, pół tysiąca prelegentów i pięć tysięcy uczestników, którzy debatują nad strategicznymi obszarami dla rozwoju Polski – w poniedziałek w Gdyni rozpoczęło się dwudniowe forum wizja rozwoju.

Rozwój nowych technologii to jeden z priorytetów rządu – mówił obecny na forum premier Mateusz Morawiecki.

– Polska nie boi się tej innowacyjności, tej wizji rozwoju, która powinna inspirować, która jest aspiracyjna, ale z drugiej strony bardzo wymagająca – powiedział premier RP.

Dlatego każdy przedsiębiorca powinien mieć równe szanse na rozwój.

– My, właśnie w taki sposób, poprzez konstytucję biznesu, walcząc o prawa naszych przedsiębiorców w Unii Europejskiej, poprzez liczne dyrektywy, zaznaczamy właśnie tę konieczność równego startu – podkreślił prezes Rady Ministrów.

Pomysły wdrażane są za pomocą strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– To jest niczym innym tylko takim biznesplanem, który bardzo skutecznie tutaj realizujemy i to poprzez bardzo konkretne działania – takie jak program 500 plus, poprzez programy bardzo silnie nastawione na reindustrializację, niepopularną internacjonalizację, na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, na budowanie kapitału – wskazał Jerzy Kwieciński.

W szczególności kapitału ludzkiego – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Inteligentne miasta to inteligentni ludzie. Dlatego chcemy inwestować w kapitał, dlatego reformujemy uczelnie wyższe, dlatego także staramy się otworzyć rynek zamówień publicznych. Bo tylko w ten sposób będziemy wreszcie w stanie przekroczyć pewną barierę rozwoju, w której się znaleźliśmy – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

A plany rozwoju Polski są wielkie. Jeden z ostatnich przykładów: Centralny Port Komunikacyjny.

– Centralny Port Komunikacyjny to jest projekt, jak Gdynia w okresie międzywojennym. I takie będzie miał znaczenie dla naszego kraju – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Dlatego też właśnie tutaj trwa forum „Wizja rozwoju” – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Gdy spojrzymy na karty historii naszego miasta, to właśnie Gdynia, w czasach niezwykle trudnych, stała się miejscem spełnionych marzeń o zagospodarowaniu dostępu do morza – przypominał Wojciech Szczurek.

W spełnieniu kolejnych marzeń o rozwoju Polski pomóc miała dzisiejsza dyskusja.

– Powinniśmy tę wizję przekładać na konkrety. Na konkretne realizacje – apelował premier Mateusz Morawiecki.

Jedna została już dzisiaj rozpoczęta. Pięć podmiotów podpisało list intencyjny o współpracy.

– Ten list intencyjny jest pierwszym krokiem, aby produkt umownie nazwany „e-vanem” (…) powstał – akcentował jeden z sygnatariuszy listu, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

List podpisały także: Polska Grupa Energetyczna,  ENEA, Tauron–Dystrybucja oraz Energa–Operator. Bezemisyjny samochód może powstać nawet w ciągu pięciu lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj