fot. pixabay.com

„Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!”

Ruszyła kampania społeczna: „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!”, której celem jest zwalczanie przestępstw przeciwko zabytkom.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zachwycający krajobraz i piękne budynki – wskazał dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski.

– Wartość dziedzictwa jest dużo głębsza. Dziedzictwo kulturowe jest ważnym świadectwem naszej historii. Właśnie dzięki dziedzictwu kulturowemu, przede wszystkim temu materialnemu, czyli poprzez zabytki, możemy lepiej pamiętać naszą historię. Zabytki są taką kotwicą pamięci – podkreślił Bartosz Skaldawski.

Musimy szanować dziedzictwo kulturowe, aby mogło służyć również kolejnym pokoleniom. Ważna jest tutaj pamięć i świadomość społeczna. Dlatego ruszyła druga odsłona kampanii społecznej „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!”. Jej celem jest zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko zabytkom.

– Postanowiliśmy zaangażować influencerów, na czele z panem Dawidem Myśliwcem, który zgodził się w ramach swojego kanału, swojej serii „Uwaga. Naukowy bełkot” podzielić się swoimi wrażeniami i naukowymi faktami dotyczącymi tego jak wartościowane może być dziedzictwo kulturowe – wskazał dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kampania jest jednym z zadań Krajowego Programu Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, jest oznaczona #niemamojejzgodynato.

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jolanta Goszczyńska, zwróciła uwagę, jakie działania przyczyniają się do niszczenia zabytków.

– To są niestety zaniechania ze strony właścicieli zabytków, ponieważ brak prawidłowej opieki z ich strony, brak podejmowania działań związanych z podstawowym zabezpieczeniem obiektów, skutkuje tym, że są one łatwym kąskiem dla przestępców – akcentowała Jolanta Goszczyńska.

Do takich czynów należą: kradzieże, akty wandalizmu i malowanie elewacji. To również zła pielęgnacja roślinności czy robienie zdjęć na budynkach architektonicznych. Osoby, które są świadkami przestępstw przeciwko zabytkom, muszą zgłosić ten fakt organom ścigania oraz konserwatorom zabytków.

 

TV Trwam News

drukuj