fot. pixabay.com

Wzrost płac dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe

Premier i marszałkowie od tego miesiąca będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. złotych. To efekt rozporządzenia prezydenta, które kontrasygnował premier. Na mocy tej decyzji wzrosną wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Są wśród nich m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu, wojewodowie czy rzecznicy: praw dziecka oraz praw obywatelskich.

Dokument podwyższa mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk w myśl ustawy budżetowej wynosi niecałe 1800 złotych.

Prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja zwracał uwagę na dwa aspekty tych zmian.

– Z jednej strony pensje, które otrzymywali zwłaszcza podsekretarze stanu, są bardzo niskie i tutaj należało coś z tym zrobić. Z drugiej strony zawsze będzie tak, że pensje polityków i tak są znacząco wyższe niż przeciętnego Polaka. W sytuacji władzy, która mówi o sobie, że chce służyć Polakom, że to nie jest robione po to, żeby się dorobić – pozostaje pewien absmak, który wywoła niechęć części społeczeństwa – tłumaczy profesor Jabłoński.

Z kolei dziś do Sejmu trafił projekt ustawy o podwyżkach dla Prezydenta RP i byłych prezydentów oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl