fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

Wzrośnie płaca minimalna

Na ten czas propozycja minimalnego wynagrodzenia w wysokości 2800 zł jest optymalna – oceniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Właśnie taką kwotę najniższej pensji w 2021 r. zaproponował po wczorajszym posiedzeniu rząd. Stawka godzinowa to 18,30 zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł.

Minister pracy Marlena Maląg powiedziała, że propozycja powstała w oparciu o sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19 oraz o czynniki makro- i mikroekonomiczne.

– Kwota 2800 złotych jest wyższa o 200 złotych niż płaca minimalna w 2020 roku. Jest to wzrost o 7,7 proc. Przewidujemy, że taką płacę otrzymuje 1,75 mln osób a więc taka grupa będzie objęta tą regulacją. Teraz Rada Dialogu Społecznego będzie miała 10 dni, aby odnieść się do propozycji rządowej i następnie ta praca minimalna zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. Stawka godzinowa wzrośnie w porównaniu do stawki z 2020 roku. Propozycja, którą składamy to jej wzrost o 1,30 zł, czyli z 17 zł stawka godzinowa wzrośnie do 18 złotych i 30 groszy – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że w 2021 r. minimalne wynagrodzenie przy tej propozycji będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na przyszły rok. Jak oceniła, jest to bardzo wysokim wskaźnikiem.

Część organizacji zrzeszających pracodawców już krytycznie oceniło podwyższanie płacy minimalnej w przyszłym roku. Do piątku rząd ma czas na przedstawienie propozycji RDS.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl