Wzrasta prędkość wiatru nad Polską

Początkowo na północnym – zachodzie kraju, a od dzisiejszej nocy do soboty – w pozostałej części Polski. Dziś porywy na wybrzeżu wzrosną do 70 km/h. Najsilniej będzie wiało jutro na wybrzeżu, tam wiatr w porywach do 85 km/h. Bardzo porywisty wiatr będzie też wiał na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

Natomiast na obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujaw i centrum kraju porywy nie powinny być większe niż 65-70 km/h. Należy zabezpieczyć przedmioty pozostawione na balkonach i werandach – mówi Rafał Maszewski z IMGW Toruń.

– Szczególnie w piątek, po południu, wieczorem, w nocy z piątku na sobotę i jeszcze rano w sobotę. Dotyczy to głownie Wybrzeża, obszarów górskich i podgórskich. Tam wiatr może osiągać największą prędkość,  niestety nawet do 90 km/h. Taka prędkość wiatru może powodować łamanie większych gałęzi, drzew, uszkodzenia budynków, zabudowań. Trzeba się liczyć z tym, że parę godzin może nie być prądu. Na wszelki wypadek warto przygotować latarki, świeczki. Lepiej przeparkować samochody spod drzew, dla bezpieczeństwa innych uprzątnąć balkony – przypomina Rafał Maszewski.

Nad Morzem Norweskim zalega rozległy i głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. To właśnie ten niż wpływa na pogodę w Polsce. Głębokie niże nad Europą powodujące silny wiatr nazywane są orkanami.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl