Wzrasta liczba ubiegających się o status uchodźcy w UE

626 tysięcy osób ubiegało się w 2014 roku o status uchodźcy w państwach Unii Europejskiej. To o 191 tysięcy więcej niż rok wcześniej – wynika z opracowanego przez Urząd do Spraw Cudzoziemców dokumentu pt. „Sytuacja w państwach Unii Europejskiej w zakresie ochrony międzynarodowej”.

W ciągu ostatniego roku liczba osób ubiegających się o status uchodźcy w unii wzrosła o 44 procent. To dane Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Najwięcej wniosków trafiło do Niemiec – 202 tysiące. Jest to  jedna trzecia wszystkich składanych w Unii Europejskiej. Wielu imigrantów chce zamieszkać także w Szwecji  – 81 tysięcy wniosków, we Włoszech  – 64 tysiące, Francja – 62 oraz na Węgrzech – 42 tysiące. Wszędzie problem jest podobny: jak przybyszy włączyć do społeczeństwa, a nie wykluczyć.

– Jeżeli chodzi o problematykę uchodźców, to myślę, że warto, patrząc na te grupy, które zmierzają teraz do Europy lub które się tutaj pojawiają, popatrzeć w trochę szerszym kontekście, mianowicie z jednej strony kim oni są, a z drugiej strony, na co mogą liczyć w momencie, gdy u nas się pojawią. Przede wszystkim w przeważającej części są to ludzie przerażeni – powiedziała Halina Grzymała Moszczyńska, psycholog międzykulturowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najwięcej imigrantów w ostatnich latach pochodzi z Syrii, to osoby uciekające przed wojną domową. Drugim pod względem liczebności państwem pochodzenia uchodźców jest Afganistan.

Prof. Paweł Siwiec, kierownik Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreśla, że status tych ludzi moralnie nie pozwala nam na odesłanie ich do ich kraju pochodzenia.

– To są ludzie, którzy przede wszystkim są uchodźcami. Nie tak jak często media określają ich imigrantami lub imigrantami nielegalnymi. To są uchodźcy, czyli ludzie, którzy uciekają po to, by chronić swoje życie, życie swoich dzieci. Uciekają przed wojnami, przed prześladowaniami – podkreśla prof. Paweł Siwiec.

Coraz więcej uchodźców to mieszkańcy Afryki północnej i środkowej. Oni także uciekają przed wojna, biedą. Do lepszego życia wybierają drogę przez Morze Śródziemne. Ale jest to często droga do śmierci.

– Grupa marynarki niemieckiej otrzymała wezwanie o pomoc. Według informacji – kilka pontonów było w niebezpieczeństwie na północ od wód libijskich – powiedział Alexander Gottschalk, rzecznik niemieckiej grupy zadaniowej.

Życie prawie 300 osobom uratowała załoga niemieckiej fregaty Hessen. Wezwania o pomoc jednostki pływające po Morzu śródziemnym otrzymują prawie codziennie. Rada Unii Europejskiej zdecydowała na ostatnim posiedzeniu, że Unia przekaże 120 milionów euro na pomoc imigrantom. Szczyt potwierdził to, że politycy unijni nie mają pomysłu na powstrzymanie fali uchodźców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl