Wzmocnione środki bezpieczeństwa na Sycylii

Włochy wzmacniają środki bezpieczeństwa w tzw. Dolinie Świątyń na Sycylii. Cały obszar ma być ogrodzony i otoczony, by nie mógł tam wjechać żaden pojazd. To reakcja na nowe formy ataków terrorystycznych.

Teren parku archeologicznego z monumentalnymi pozostałościami starożytnego greckiego miasta Akragas jest szczególnie cennym obiektem dziedzictwa historycznego. Leżącą na niewielkim płaskowyżu dolinę odwiedza co roku około 600 tys. turystów. Może się ona jednak stać celem ataków terrorystycznych.

– Bardzo ważne jest to, czy mamy dobre rozeznanie, w których momentach mogą atakować, i które miejsca mogą być szczególnie wrażliwe.  Natomiast same środki są moim zdaniem połowicznie skuteczne. One mają raczej profilaktyczny charakter – wskazał dr Zbigniew Cesarz, politolog.

Bramki z wykrywaczami metalu to już za mało. Zmieniają się metody działań terrorystów. Atakują często dużymi ciężarówkami lub innymi pojazdami dostawczymi. Stąd pomysł na zainstalowanie masywnych barier przy bramie wjazdowej na teren kompleksu archeologicznego. Na zabezpieczenia wyłożono 100 tys. euro.

– Kiedy założymy, iż zagrożenia terrorystyczne są pewnym nieobliczalnym zjawiskiem, pewną nieobliczalną metodą działania, musimy się liczyć z tym, że musimy wprowadzać różnego rodzaju zabezpieczenia, które będą przeciwdziałały tym potencjalnym zagrożeniom – powiedział dr Wojciech Wosek z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

Giuseppe Parello, dyrektor parku bezcennych wykopalisk, podkreślił, że bariery zostały zaprojektowane tak, by wtopić się w naturalną okolicę. Zabezpieczenia antyterrorystyczne stają się powoli stałym elementem europejskiego pejzażu.

– Decyzja władz parku archeologicznego Agrigentum o specjalnym zaostrzeniu ochrony, zabarykadowaniu wręcz tego zespołu świątyń pochodzących z starożytnej Grecji – kiedy tam znajdowało się miasto greckie – wpisuje się niestety w konieczną politykę prowadzoną również przez inne ośrodki – zauważył dr Arkadiusz Adamczuk z KUL i przypomniał, że dzisiejszy islam nie znosi wszelkich objawów kultury europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl