fot. twitter.com/ILOVEPOLANDpfn

Jacht „I Love Poland” wrócił na Maltę – na metę regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu. Wyścig trwa i nie wiadomo jeszcze, które miejsce zajmie załoga po korekcie wyników.

Po prawie czterech pełnych dobach żeglugi – od południa w sobotę do przedpołudnia w środę – promujący nasz kraj „I Love Poland” zacumował w Valletcie – podał Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.

Według informacji Fundacji jacht przypłynął pierwszy w swojej klasie – Volvo Ocean 70. Załogę przywitał po powrocie na Maltę ambasador RP Tomasz Czyszek.

Prezes PFN Marcin Zarzecki pogratulował kapitanowi Grzegorzowi Baranowskiemu i zespołowi „I Love Poland”.

„Idea projektu zakłada promowanie Polski przez ukazanie profesjonalizmu, unikatowych umiejętności, samodyscypliny, wytrwałości i odwagi, czyli atrybutów nie tyle indywidualnych, ale szczególnych właściwości charakteru narodowego, przez które załoga wzbudza pozytywne emocje i kształtuje postawy świadomych ze swojego dziedzictwa Polaków” – wyjaśnił Marcin Zarzecki.

„Miarą sukcesu jest podejmowanie wyzwań w sytuacjach granicznych. Załoga udowodniła przez udział i sukcesy w regatach, że należy opowiadać o Polsce przede wszystkim inspirując” – zaznaczył prezes Fundacji.

Wiceprezes PFN Michał Góras cieszy się z kolejnego dobrego wyniku polskiego jachtu.

„Przyjęta przez nas nowa formuła projektu zakładająca program szkolenia młodych polskich żeglarzy przynosi zamierzone efekty. Dziękujemy załodze za kolejne pozytywne emocje, jakich nam dostarczyła w tym rejsie” – powiedział.

„To istotna promocji Polski w niezwykle prestiżowych regatach, w których udział biorą najlepsze jednostki na świecie” – dodał.

W 41. edycji regat wokół Sycylii startuje obok polskiej jednostki ok. 50 innych jachtów – część z nich nadal płynie w zawodach. „I Love Poland” jest jednym z trzech w klasie Volvo Open 70 – podał PFN.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu – z ograniczeniami wynikającymi z pandemii – uczestniczył w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r.

Start i meta regat to Malta. Żeby opłynąć Sycylię uczestnicy musieli przejść Cieśninę Messyńską, opłynąć wulkan Stromboli na północ od Sycylii i wyspę Favignanę na zachodnim krańcu Sycylii. Wracali do stolicy Malty Valletty opływając wysepki – Pantellerię i Lampedusę, a przed przecięciem mety musieli przejść cieśniną między Maltą a Comino.

Rekord trasy wynosi 1 dzień 23 godz. 55 min i 3 s. i został ustanowiony w 2007 r. przez jacht Rambler Amerykanina Georga Davida.

Ekipa „I Love Poland” jeszcze przed pandemią zajęła podczas regat Caribbean 600 (luty 2020) drugie miejsce w swojej klasie i pierwsze w swojej klasie w St. Maarten Heineken Regatta (marzec 2020). Start wokół Sycylii w „Rolex Middle Sea Race” był dla załogi pierwszym po lockdownie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl