Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”

W dniach od 11 do 25 marca 2013 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Technikum Nr 1 w Lublińcu prezentowana będzie wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w Powstaniu Warszawskim.

W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

PIL_Lubliniec_ZS-1IPN/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl