fot. PAP/EPA

Wyrok ws. domniemanych więzień CIA

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi wyrok ws. domniemanych więzień CIA w Polsce. Skargę w tej sprawie wnieśli Palestyńczyk i Saudyjczyk. Twierdzą oni, że w latach 2002-2003 zostali – za przyzwoleniem polskich władz – osadzeni w tajnym więzieniu w Polsce. CIA miała ich torturować w pomieszczeniach ośrodka polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach na Mazurach.

Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polska chce odrzucenia skarg. Uzasadnia to m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo, a zajmując wcześniej stanowisko, rząd mógłby wpłynąć na ocenę sprawy przez niezależną prokuraturę. Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo – najpierw w Warszawie, a od 2012 r. w Krakowie – bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Zarzuty do tej pory przedstawiono jednej osobie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj