fot. Karolina Sabaj

Wybory do PE za dwa miesiące

Za dwa miesiące odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Według sondaży Prawo i Sprawiedliwość punktuje u wyborców tzw. piątką Kaczyńskiego.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego partie zwierają swoje szyki. W czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna rozmawiali o przyszłości Polski i Europy. To spotkanie ma wzmocnić opozycję – mówił europoseł PO Jarosław Wałęsa.

– To daje też nadzieję na to, że panowie może wspólnie przygotują nową formułę na to, jak poszerzyć Koalicję Obywatelską, w tej chwili Koalicję Europejską – zaznaczył poseł do PE.

Przewodniczący Platformy Sławomir Neumann powiedział, że plany koalicji względem Donalda Tuska mają iść znacznie dalej.

– Mówimy o tym od wielu, wielu, wielu miesięcy – o tym, że byłby dobrym, idealnym kandydatem opozycji, Koalicji Europejskiej. Wtedy już nie opozycji, myślę, że wtedy rządzących – na prezydenta w wyborach w 2020 roku – ocenił.

Według politologa Piotra Siekańskiego, przyszłość Koalicji Obywatelskiej nie jest wcale pewna, gdyż partie koalicji nie mają do siebie wzajemnego zaufania.

– Jest pytanie, na ile zwycięsko z tej batalii wyjdzie PO i Grzegorz Schetyna, a na ile zwycięsko wyjdą te tzw. przystawki i kto tak naprawdę utrzyma się przy tym wielkim stole politycznym – mówił politolog.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na wysokie poparcie, zwłaszcza, że zbiera pozytywne opinie społeczne za wprowadzenia tzw. piątki Kaczyńskiego. Według najnowszego sondażu CBOS, 84 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie tzw. trzynastej emerytury, a 75 proc. program 500 plus na każde dziecko.

– Te pięć propozycji będzie jak najbardziej wpływało na wynik wyborczy – wskazał Paweł Lisiecki z PiS.

Niekorzystne mogą być jednak nadchodzące protesty nauczycieli. Wspólne rozmowy przedstawicieli rządu i związków nauczycielskich nie przynoszą ostatecznych rezultatów.

– Jeżeli chodzi o ewentualne propozycje dla nauczycieli, to rząd cały czas stara się wypracować jakieś rozwiązania – powiedział poseł Paweł Lisiecki.

Dodatkowo na maj planowany jest protest osób niepełnosprawnych. Jak argumentują jego organizatorzy, rząd znalazł pieniądze na nowe 500 plus dla każdego dziecka oraz „trzynastkę” dla wszystkich emerytów i rencistów, a zapomniał o najsłabszej grupie Polaków. To woda na młyn dla opozycji – zaznaczył socjolog Arkadiusz Jabłoński.

– Ludzie opozycji mają świadomość, że nic bardziej nie szkodzi rządzącym jak destabilizacja – podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Do europarlamentu kandyduje także pięciu senatorów, m.in. wicemarszałkowie Adam Bielan i Maria Koc. Jeśli dostaną się do PE, to skład Senatu nie będzie uzupełniany – wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Nie będzie wyborów, absolutnie żadnych wyborów. Ja życzę wszystkim senatorom z PiS, żeby zdobyli mandat – mówił polityk.

W sobotę kandydatów do Parlamentu Europejskiego na krajowej konwencji wyborczej zatwierdzi PSL. Według doniesień medialnych, problemy z listami ma ruch Kukiz’15, który może nie zdążyć zebrać podpisów poparcia pod listami kandydatów do europarlamentu. Potrzeba co najmniej 10 tys. podpisów w co najmniej 7 z 13 okręgów wyborczych. Problemu nie widzi jednak poseł Kukiz’15 Piotr Apel.

– Wystawimy te listy, nie ma żadnego problemu z podpisaniem. Myślę, że to jest kwestia paru dni, kiedy uda nam się je sfinalizować – powiedział.

W sobotę zostaną także zaprezentowane postulaty wyborcze kandydatów PiS z Pomorza. Udział w regionalnej konwencji w Gdańsku zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i prezes partii Jarosław Kaczyński.

TV Trwam News/RIRM

drukuj