fot. Tomasz Strąg

Wyborcze vademecum

W drugiej turze osoby starsze, niepełnosprawni oraz kobiety w ciąży i z małymi dziećmi zagłosują bez kolejki. Przestrzegamy też przed dezinformacją wyborczą, jakoby głosy oddane w pierwszej turze, były ważne w drugiej. To nieprawda!

Zwiększone środki ostrożności w lokalach wyborczych wydłużają głosowanie. Dlatego resort zdrowia wprowadza zmianę dla osób, które nie powinny czekać w kolejkach.

– Możliwość oddania głosu bez kolejki dla osób powyżej 60 roku życia, dla osób z niepełnosprawnościami. Dla kobiet w ciąży, dla kobiet z dzieckiem do 3 roku życia – poinformował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Głosowanie w pierwszej turze było w pełni bezpieczne.

– Do tej pory nie mamy jakichkolwiek informacji jakoby pojawiły się nowe przypadki, tak że zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w II turze – mówił wiceminister.

Jeśli ktoś chce głosować w II turze w innym miejscu niż zazwyczaj, do wtorku może dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym będzie przebywał w dniu wyborów.

Wniosek najłatwiej złożyć przez internet – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jest jednak jedno ograniczenie.

– Wszyscy ci, którzy wnioskowali o głosowanie korespondencyjne w I turze. W II turze także głosują korespondencyjnie. Wszyscy ci, którzy dopisali się do spisu wyborców w I turze głosują także w tym samym miejscu, w którym są dopisani także w II turze – wyjaśnił minister.

Osoby, które planują wyjazd w dniu wyborów do przyszłego piątku mogą pobrać ze swojej gminy zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym miejscu. Nie ma już możliwości zgłoszenia się do głosowania korespondencyjnego.

– Z wyjątkiem osób, które są w kwarantannie, dlatego że te osoby, które są w kwarantannie mogą to zrobić nawet na dwa dni przed wyborami – dodał minister cyfryzacji.

https://twitter.com/kklos_/status/1278058782841544705

Tymczasem za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych i SMSów rozsyłane są nieprawdziwe informacje, że wyborcy, którzy zagłosowali w I turze na Andrzeja Dudę, nie muszą oddawać już głosu w II turze.

W akcję dezinformacyjną zaangażowali się też działacze Platformy Obywatelskiej. To przestępstwo – mówi Adam Bielan ze sztabu urzędującego prezydenta.

– Mamy nadzieję, że PKW, bo ona jest upoważniona do tego, będzie z tym twardo walczyć. Apeluję do Rafała Trzaskowskiego, do Borysa Budki, który jest szefem PO, żeby rozliczyli swoich działaczy, którzy publikują takie fakenewsy – akcentował Adam Bielan.

Druga tura jest nowym głosowaniem, dlatego każdy kto chce oddać głos na kandydata, którego poparł w pierwszej turze, musi ponownie zagłosować 12 lipca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl