Księża biskupi: wybory obowiązkiem obywatelskim i moralnym

Już jutro będziemy wybierać prezydenta RP. Księża biskupi przypominają, że udział w głosowaniu to nie tylko obowiązek obywatelski, ale także moralny.

Do oddania głosu w wyborach uprawnionych jest ponad 30 mln wyborców. Głosowanie, które rozpocznie się jutro o godz. 7.00, a zakończy o godz. 21.00, odbędzie się w ponad 27 tys. obwodów.

O konieczności udziału w wyborach przypominał w czasie uroczystości ku czci Królowej Polski ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Dobrowolna rezygnacja z udziału w wyborach jest grzechem zaniedbania, ponieważ jest odrzuceniem odpowiedzialności za los ojczyzny. Nie możemy zapominać o tym, że Pan Jezus posłał apostołów na cały świat, aby go zmienili, a nie żeby świat zmienił apostołów. Nie wystarczy jednak powiedzieć, że każdy obywatel posiada prawo i obowiązek udziału w wyborach. Trzeba ponadto głosować właściwie – to znaczy zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi. Ludzi wierzący winni oddać głos na te osoby, których postawa i poglądy są im bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej i katolickim wartościom oraz zasadom moralnym – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Jutro w lokalu wyborczym na karcie do głosowania należy postawić znak  X przy nazwisku jednego z 11 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta.

Obecnie w Polsce trwa cisza wyborcza, która zakończy się w niedzielę o godz. 21.00. Do tego czasu nie wolno m.in. wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna, której wysokość ustalają sądy. Największa kara – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikowanie sondaży.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl