fot. pixabay.com

Wsparcie rolników w ramach Polskiego Ładu

Niemal trzy godziny trwała w sobotę konwencja Zjednoczonej Prawicy w Przysusze w województwie mazowieckim. Rządzący przedstawili szczegóły Polskiego Ładu adresowane do mieszkańców wsi i rolników. Wśród tematów znalazły się m.in. wysokość dopłat, emerytury rolnicze, walka z ASF oraz ułatwienie rolnikom wypłaty za szkody łowieckie.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił w sobotę, że polityka prowadzona przez Zjednoczoną Prawicę przynosi efekty. Niemniej jednak przed polskim rolnictwem jeszcze długa droga. W ostatnim czasie jedną z największych bolączek rolników są rosnące z dnia na dzień ceny nawozów, które mają związek z rosnącymi cenami energii i gazu w Europie oraz na świecie.

– Najlepszym rozwiązaniem, które by poprawiło sytuację rolników, byłaby możliwość zakupu prosto od producenta, bo to oszczędziłoby kolejne 200-300 zł na tonie. Jednak nie jest to łatwe. Trzeba, aby rolnicy łączyli się w większe grupy producenckie. Jeśli są jakieś spółdzielnie, to można to wykorzystać i kupować zbiorowo. Wtedy te ceny mogą być obniżone – wskazał Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Kolejnym problemem jest hodowla trzody chlewnej, której wciąż zagraża afrykański pomór świń (ASF).

– Będziemy odbudowywać hodowlę trzody chlewnej. Jednak istnieje pewna przeszkoda. Otóż nie ma innej metody rozwiązania tego problemu niż ta, która została skutecznie zastosowana w Niemczech czy w Danii, czyli odstrzał dzików. Jestem przyjacielem zwierząt, czego nie ukrywam, ale jest to konieczność  – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Jak mówił prezes PiS, odstrzałem powinni zająć się myśliwi. Zapowiedział,  że w tej chwili w Sejmie jest nowy projekt ustawy o łowiectwie. Podczas konwencji Jarosław Kaczyński mówił także o ułatwieniach, jeżeli chodzi o wypłatę za szkody łowieckie. Odszkodowaniami zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premier Mateusz Morawiecki poruszył temat  wspierania rolnego handlu detalicznego, tak by mogli oni handlować swoimi płodami rolnymi „po całej Polsce”. Szef rządu wskazał też na straty związane z klęskami suszy.

– Dlatego wszystkim tym, którzy będą chcieli zbudować sobie mniejszy, średni lub większy zbiornik retencyjny, będziemy oferowali dopłatę w wysokości 15 tys. zł bez żadnych formalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że w ciągu 2 lat poziom dopłat rolniczych będzie taki sam lub wyższy, niż średnia w Unii Europejskiej.

– Zrobimy wszystko, żeby w najbliższych dwóch latach poziom dopłat dla rolników do hektara dla 96-97 proc.  wszystkich rolników był taki sam lub wyższy, jak średnia unijna – poinformował premier RP.

Rząd Zjednoczonej Prawicy chce całkowitej zmiany systemu ubezpieczeń rolników. Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi, poinformował o powołaniu pierwszego w historii Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych, który prawie w pełni zapewni finansowanie większości szkód rolników.

– To kwota 3 mld zł w ramach rezerwy, która zostaje przeznaczona tylko i wyłącznie na te cele, tylko i wyłącznie dla rolników – zapewnił szef resortu.

Powstanie także nowy ubezpieczyciel rolniczy.

– Po raz pierwszy w przyszłym roku będziemy mogli ubezpieczać się w rolniczym ubezpieczycielu, specjalnie dedykowanym rolnikom. Każdego rolnika interesuje kwota, którą państwo przeznaczy. Dlatego my tę kwotę podnosimy. W tym roku to było pierwotnie 400, a później 900 mln złotych – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W przyszłym roku będzie to 1 mld 400 mln samych dopłat do ubezpieczeń dla rolników.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl