fot. pixabay.com

Wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm

70 dużych firm uzyskało pozytywne decyzje o przyznaniu pomocy w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju – mówił prezes Funduszu Paweł Borys. Na największe firmy czeka w sumie 25 miliardów złotych. Rządzący wskazują na konieczność opracowania dalszej pomocy, która pozwoli przetrwać możliwe jesienne nasilenie pandemii koronawirusa.

Do końca roku wnioski o pomoc w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju składać mogą duże firmy – mówił prezes Funduszu Paweł Borys.

– Zakładamy, że do końca roku włącznie z dużymi firmami z pomocy skorzysta około połowy wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Będzie to ponad 350 tys. firm – powiedział Paweł Borys.

Jak dodał, wnioski o pomoc złożyć może około 500 dużych firm. Wśród dotychczasowych wniosków 95 procent złożyły firmy prywatne. 70 firm otrzymało już wstępną pozytywną decyzje o udzieleniu pomocy. Pomoc dla największych firm to też pomoc dla regionów, w których działają te firmy – zauważył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Duże firmy, które decydują też w dużej mierze o gospodarce, bo zwolnienie kilkuset osób, czy kilku tysięcy osób, powoduje bardzo duże turbulencje na rynku pracy – oznajmił Jarosław Stawiarski.

Dzięki pomocy państwa nie ma znaczącego wzrostu bezrobocia – zauważyła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak.

– Poprzez te działania udało nam się uniknąć skokowego bezrobocia. Stopa bezrobocia jest na poziomie 6,1 procent. W ubiegłym miesiącach była taka sama – podkreśliła wiceminister Alina Nowak.

Tylko mikro, małe i średnie firmy, które otrzymały pomoc w wysokości 60,5 miliarda złotych, e łącznie zatrudniają ponad 3 mln pracowników. Na duże firmy czeka 25 mld złotych. PFR podawać będzie nazwę każdej dużej firmy wraz z kwotą i rodzajem pomocy. Dzięki pomocy Funduszu firmy uzyskują wsparcie na dalsze miesiące.

– Powinny stabilizować sytuację firm w perspektywie także drugiego półrocza tego roku – mówił prezes PFR Paweł Borys.

Według prognoz Komisji Europejskiej sytuacja ekonomiczna naszego kraju w tym i w przyszłym roku będzie lepsza niż w innych krajach UE. W tym roku Polska zanotuje najniższy w Unii spadek Produktu Krajowego Brutto – mówił ekonomista prof. Paweł Soroka.

– Wzrost inflacji, który nastąpił w ostatnich miesiącach, jest mniejszy niż w innych krajach UE. Dużo będzie zależało od polityki NBP, jakie będą stopy procentowe – powiedział prof. Paweł Soroka.

Niewykluczone że jesienią potrzebna będzie kolejna pomoc państwa dla społeczeństwa i firm – podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Z jednej strony trzeba przygotowywać kolejne rozwiązania, a z drugiej strony, na bieżąco reagować na sytuację, która wpływa choćby na wzrost w niektórych miejscowościach zagrożeń epidemią – wskazał wiceminister Stanisław Szwed.

Pomoc dla firm to nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale także pomoc pośrednia w postaci bonów turystycznych. Do firm trafi ponad 3 mld złotych.

– Polskie rodziny mogą zobaczyć, jak piękna jest Polska, a przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe zaproponowane w ramach bonu turystycznego – podsumowała wiceminister rodziny Alina Nowak.

W ramach tarczy finansowej PFR i tarczy antykryzysowej do polskich przedsiębiorców trafiło już blisko 130 mld zł.

TV Trwam News

drukuj