fot. PAP/Tomasz Gzell

Wsparcie niepełnosprawnych obywateli. 600 mln zł na trzy programy mieszkaniowe

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, poinformował dziś, że 600 mln złotych trafi na uruchomienie trzech programów mieszkaniowych w ramach wsparcia obywateli z niepełnosprawnością. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, że środki pochodzą z ustawy okołobudżetowej, a przedsięwzięcie realizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pierwszy i największy program wspomaganych społeczności mieszkaniowych to jest coś, o co bardzo zabiegały rodziny osób z największymi niepełnosprawnościami – podkreślił wiceminister Paweł Wdówik.

 

Jak wyjaśnił wiceszef resortu rodziny, w ramach programu tworzone będą małe, kameralne miejsca gwarantujące możliwość zamieszkania.

– Osoby niepełnosprawne będą zawierać umowę o wynajem, zakwaterowanie w takim domu. Wraz z zamieszkaniem w warunkach przypominających mieszkanie, czyli minimum indywidualny pokój z łazienką, być może z aneksem kuchennym, będzie oferowane wsparcie adekwatne do potrzeb każdej z osób. Ono będzie ustalane indywidualnie. Społeczności, zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji, będą liczyły maksymalnie do 12 mieszkańców podzielonych na zespoły mieszkalne nie większe niż sześć osób – powiedział wiceminister Paweł Wdówik.

Celem drugiego programu jest dofinansowanie wynajmu mieszkań pełnoletnich absolwentów z niepełnosprawnością. Przez pierwszy rok wynajmu mieszkania wsparcie będzie wynosiło 100 proc. kosztów i ma maleć w kolejnych. Koszt programu to 150 mln złotych.

Taką samą wartość ma trzeci program. Będzie on skierowany do osób z niepełnosprawnością, które są uwięzione w mieszkaniach, budynkach z barierami architektonicznymi – wyjaśnił Paweł Wdówik.

W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie do równowartości 15 mkw. nowego mieszkania, które jest wolne od barier.

Wszystkie programy wpisują się w „Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030” – podsumował Paweł Wdówik.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl