fot. Monika Tomaszek

Wsparcie dla dr. Z. Martyki pozbawionego wykonywania zawodu lekarza. Wicemin. M. Warchoł: Będę osobiście prosił o zaangażowanie Prokuratora Generalnego w tej sprawie

Wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Warchoł, zadeklarował, że resort wesprze dr. n. med. Zbigniewa Martykę, którego sąd lekarski pozbawił na rok prawa wykonywania zawodu. Polityk powiedział, że jeśli jego sprawa nie zakończy się pozytywnie, będzie zabiegał, aby objęła ją Prokuratura Krajowa.

Wyrok wobec dr. n. med. Zbigniewa Martyki, specjalisty chorób zakaźnych, zapadł w grudniu ubiegłego roku. Lekarz został oskarżony o kwestionowanie zasadności stosowania masek ochronnych oraz masowego testowania ludzi w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Warchoł, odniósł się do tej sprawy na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. funkcjonowania izb lekarskich. Ocenił m.in., iż sąd lekarski naruszył wolność słowa i pozbawił lekarza prawa do obrony. Zadeklarował również, że wesprze medyka w tej sprawie.

– Pan doktor od samego początku stał na pierwszej linii walki z koronawirusem, lecząc pacjentów. Jako jeden z nielicznych nie zamknął swojej przychodni, swojej działalności lekarskiej. Deklaruję pełne wsparcie na etapie wyroku. Od prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego kończącego postępowanie przysługuje kasacja. Kasacja ta może być wniesiona na podstawie uchybień wskazanych w Kodeksie postępowania karnego. Mam nadzieję, że sprawa zakończy się pozytywnie dla dr. Martyki. Gdyby jednak wystąpiła inna sytuacja – będę osobiście prosił o udział, zaangażowanie Prokuratora Generalnego w tej sprawie – mówił dr Marcin Warchoł.

Wiceminister zwrócił uwagę, że jeden z artykułów Kodeksu Etyki Lekarskiej może być niekonstytucyjny. W jego myśl lekarz powinien zachować szczególną ostrożność przy wydawaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, zwłaszcza nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl