fot. Katarzyna Cegielska

WSKSiM: zakończyło się Forum Polonijne „Polacy na drogach świata”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyło się trzydniowe Forum Polonijne „Polacy na drogach świata”. Spotkanie swym honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie zgromadziło w murach uczelni kilkudziesięciu przedstawicieli Polonii i Polaków mieszkających poza granicami Ojczyzny na całym świecie. Udział w sympozjum wzięli także politycy, naukowcy i duchowni. Swoją obecnością i prelekcjami zaszczycili m.in. JE. ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz – biskup senior diecezji drohiczyńskiej, minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, sekretarz stanu i szef gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski czy senator RP Anna Maria Anders.

Prelegenci mówili na tematy związane z Kościołem, rodziną, oświatą, polityką i kulturą. Wykładom towarzyszyły panele dyskusyjne, prezentacje sylwetek wybitnych Polaków oraz świadectwa o wierze i patriotyzmie.

Goszczący na Forum z wykładem „Ignacy Domeyko – duchowy pomost pomiędzy Polską i Chile” prof. dr hab. Zdzisław Ryn z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił, że Forum Polonijne jest spotkaniem bardzo wyjątkowym.

– Forum Polonijne jest szkołą patriotyzmu i podsumowaniem wkładu Polaków. Aż dusza się raduje, kiedy widzimy, jak ogromny jest wkład polskich uczonych, podróżników, duchownych w rozwój cywilizacji światowej – powiedział profesor.

Wśród obecnych na toruńskim Forum znalazł się także wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Polityk zwrócił uwagę, że spotkanie jest świetną okazją do wymiany spostrzeżeń z Polonią z całego świata.

– Forum polonijne jest świetną okazją do prowadzenia rozmów kuluarowych, do wysłuchiwania wzajemnie pomysłów, argumentów. Ja też jestem bardzo ciekawy opinii wielu środowisk polonijnych na temat prac polskich służb dyplomatach. (…) Zależy nam na tym, żeby Polonia poczuła się jako partner państwa polskiego w prowadzeniu polityki zagranicznej, również polityki wobec Polonii i wreszcie w prowadzeniu polityki wizerunku Polski za granicą – zaznaczył polityk.

Podczas forum odbywały się także wydarzenia kulturalne: wystawa o KL Warschau fundacji „Skarby Narodu”, spotkanie autorskie z dr Lucyną Żbikowską wokół książki „Męstwo i Miłosierdzie”, koncerty i programy słowno-muzyczne.

Organizatorami XIX Forum Polonijnego były Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj