fot. wikipedia.org

Lubelskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

W Lublinie trwają obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Sprawowana będzie uroczysta Msza Święta. Złoty medal zasłużony kulturze Gloria Artis otrzyma prof. Henryk Kiereś, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Lubelskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęła piątkowa konferencja popularnonaukowa, zatytułowana „przedmurze chrześcijaństwa 966-2016”. Wczoraj połączono natomiast naukę z zabawą, w ramach gry miejskiej śladami tradycji chrześcijaństwa w Lublinie.

– Poprzez taką formułę zabawy, ale też zabawy o charakterze edukacyjnym będą zapoznawać się z historią Polski, z akcentem na moment chrztu Mieszka i jego drużyny – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

W archikatedrze lubelskiej sprawowana będzie uroczysta Msza Święta, połączona z wręczeniem złotego medalu „zasłużony kulturze Gloria Artis”, który otrzyma prof. Henryk Kiereś.

– Jest to bardzo dobry moment by uhonorować tego wielkiego profesora, wielkiego znawcę sztuki, kultury, człowieka który przyczynił do promocji walnie do rozwoju kultury i sztuki na terenie województwa i w całej Polsce – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski na terenie Lublina i okolic zakończą się koncertem patriotycznym pt.: „Polsko trwaj w Chrystusie”.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj