W WSKSiM odbyła się konferencja pod hasłem: „Bon edukacyjny dla studentów”

Z Torunia płynie wspólny apel o bon edukacyjny, który gwarantowałby studentom nieodpłatne kształcenie na uczelniach niepublicznych. Wicepremier Jarosław Gowin odpowiada i proponuje ulgę podatkową. W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja pod hasłem: „Bon edukacyjny dla studentów”.

Dorobek niepublicznych uczelni w Polsce potwierdzają liczby – zaznaczył prof. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

– To jest 2 mln absolwentów, którzy dzisiaj zmieniają oblicze naszego państwa – powiedział prof. Czarnecki.

Ale każdy z nich za studia musiał płacić z własnej kieszeni – dodał rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

– Czasami pojawiają się takie pytania, czy jesteśmy studentami gorszymi, ponieważ my płacimy za naukę – podkreślił prof. Czarnecki.

Stąd apel, jaki płynie z Torunia, z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, by studenci uczeni publicznych i niepublicznych mieli równe szanse.

– Poziom na większości kierunków studiów – w zależności od sektora publicznego, niepublicznego – jest identyczny – zwrócił uwagę prof. Hubert Paluch, rektor GSW Milenium.

A dla wielu studentów – ze środowisk wiejskich i mniejszych miast – uczelnie niepubliczne są jedyną szansą uzyskania wyższego wykształcenia – podkreślił prof. Hubert Paluch, rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Tutaj otwiera się pole do dyskusji, bo te problemy dostrzega resort nauki.

– Tych pomysłów jest bardzo wiele. Najważniejsza jest wola konsultacji, którą wyraża też premier Gowin – wskazał prof. Paluch.

Ze strony wicepremiera i ministra nauki pada konkretna propozycja. To ulga podatkowa dla studentów z uczelni niepublicznych – zapowiedział Paweł Skotarek, doradca wicepremiera Jarosława Gowina.

– Tak, aby mogli od podatku dochodowego od osób niepublicznych odliczyć sobie wydatki na czesne na uczelni, studenci lub rodzice studentów – powiedział Paweł Skotarek.

Ale to nie jedyna propozycja. Bo środki na naukę mogłyby też trafić bezpośrednio do uczelni tak, aby pokryć koszty czesnego. Wtedy wsparcie finansowe – w formie bonu edukacyjnego – poszłoby za studentem.

– Nie ma żadnych przeciwskazań prawnych, aby rozpocząć poważne prace nad wdrażaniem bonu edukacyjnego w realia funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce – zauważył prof. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

W liście przesłanym do uczestników konferencji premier Mateusz Morawiecki nie mówi „nie”.

„Wiemy, że wprowadzenie takiego rozwiązania w polskim systemie prawa wymagałoby znacznej zmiany filozofii finansowania szkolnictwa wyższego, jak również kompleksowej zmiany funkcjonowania całego systemu.” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Ten system miała zreformować konstytucja dla nauki, wypracowana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego. Pierwsze efekty są widoczne – tłumaczył prof. Hubert Paluch i wskazał na zniesienie minimum kadrowego, co przekłada się na poprawę kondycji finansowej uczelni niepublicznych.

– Uczelnie mogły zgodnie z prawem pożegnać się z pewną grupą nauczycieli akademickich, dla których po prostu nie miała godzin, zajęć dydaktycznych – zaznaczył.

Ale to nie koniec reform.

– Reforma jeszcze się nie zakończyła, ona dopiero teraz weszła w życie, a my podtrzymujemy gotowość do rozmowy o szczegółowych rozwiązaniach – wyjaśnił Paweł Skotarek.

Konstytucja dla nauki miała zacieśniać związki między nauką i biznesem – przypomniał ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.

– W sposób zdecydowanie priorytetowy traktowane są nauki techniczne, nauki, które mają możliwości wdrożenia w przestrzeń gospodarczą – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

A to rodzi pytanie o miejsce nauk humanistycznych – dodał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

– My rzeczywiście te obawy mamy, że poza biznesem umieszcza się chociażby nauki, które tak naprawdę dbają, troszczą się o to, żeby człowiek, żeby człowieczeństwo się rozwijało – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Dyskusja będzie kontynuowana. Pierwszym osiągnięciem konferencji pod hasłem: „Bon edukacyjny dla studentów” jest łączenie środowiska uczelni niepublicznych. I to wyraża się we wspólnym stanowisku.

„Uczestniczący w konferencji założyciele, rektorzy i przedstawiciele polskich uczelni niepublicznych zwracają się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina o przyspieszenie prac dotyczących finansowania studiów stacjonarnych na uczelniach niepublicznych w Polsce” – czytamy w stanowisku.

Przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej powstał konwent konsultacyjny. Jego sekretarzem będzie przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość św. Jana Pawła II Andrzej Jaworski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl