WSKSiM: Zakończył się pierwszy dzień Forum Polonijnego

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dobiegł końca pierwszy dzień XIX Forum Polonijnego. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Polacy na drogach świata”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie otworzyli o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – Rektor Założyciel WSKSiM oraz  kpt. Józef Gawłowicz – prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego – Gospodarczego, które jest współorganizatorem Forum.

– Widzę, że jest rodzinna atmosfera, cieszę się, że są także ludzie spoza Polski: nie tylko Polonia, ale i ci, którzy Polski nigdy nie opuścili – to Polska ich opuściła – mówił Dyrektor Radia Maryja i TV Trwam o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Pierwszy z wykładów, o godz. 16.30, zaprezentował minister sportu i turystyki Witold Bańka. Polityk mówił o edukacyjnej i narodowo twórczej roli sportu.

– Właśnie poprzez sukcesy naszych sportowców możemy budować w narodzie poczucie wspólnoty. Każdy sukces naszego sportowca – szczególnie, kiedy pokonuje on (…) naszych sąsiadów – wzbudza pozytywne  emocje – zwrócił uwagę minister Witold Bańka.

Kolejno głos zabrała Anna Anders. Senator Prawa i Sprawiedliwości poruszyła temat bohaterstwa Polaków na Zachodzie w walce o wolną Polskę.  Córka gen. Władysława Andersa oceniła, że tego typu spotkania zbliżają polonię do polski – i odwrotnie.

– Patrząc na program, uważam, że to jest bardzo pożyteczne i bardzo ważne, żeby się wzajemnie zrozumieć, by wszyscy mieli możliwość rozmowy ze sobą. Jest na pewno olbrzymia różnica między Polonią w Stanach Zjednoczonych a Polonią w Anglii czy innych krajach europejskich bądź np. południowoamerykańskich – powiedziała senator Anna Anders.

Drugą część wykładów rozpoczął ks. dr Andrzej Łysy TChr, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu, prelekcją „Troska partnerska o życie chrześcijańskie polskiego migranta w świetle nauczania Jana Pawła II.

W programie pierwszego dnia Forum znalazły się także spotkanie z dr Lucyną Żbikowską, wykładowcą WSKSiM, autorką książki „Męstwo i Miłosierdzie” oraz koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu poety i muzyka Lecha Makowieckiego.

Tegoroczne Forum Polonijne, które zgromadziło kilkadziesiąt osób z całego świata, potrwa do niedzieli. Organizatorem wydarzenia są WSKSiM oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

forum-polonijne

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl