WSKSiM: trwa inauguracja roku akademickiego [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się dziś inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta, polskiego parlamentu, Parlamentu Europejskiego, samorządu oraz Kościoła rozpoczęły się o godz. 9.00.

Gości powitał rektor–założyciel uczelni, Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Cieszę się bardzo, że już po raz osiemnasty rozpoczynamy naukę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej – powiedział do zgromadzonych w auli toruńskiej uczelni.

– Cieszymy się bardzo, że to istnieje, że się rozwija. Panu Bogu najpierw dzięki. I ludziom. Jan Paweł II mówił kiedyś do studentów KUL-u na Jasnej Górze: taki młody człowiek przychodzi na uczelnię. Już trochę myśli, już ma trochę doświadczeń. (…) Dzięki uczelni wyższej, pracy, powinien jeszcze bardziej nauczyć się myśleć – myśleć samodzielnie. Po to, by gdy wyjdzie do świata odpowiedzialnie kształtował ten świat – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR przedstawił video-sprawozdanie za miniony rok akademicki. Po emisji ponad 15-minutowego filmu podkreślił – „myślę, że to, co Państwo zobaczyliście nie potrzebuje komentarza”.

– Dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które dokonało się w minionym roku akademickim 2016-2017. Pragnę dodać tylko serdeczne podziękowania wszystkim najbliższym współpracownikom, wszystkim tym, którzy tworzą tę rodzinę społeczności akademickiej, a tę społeczność tworzy cała Rodzina Radia Maryja w Polsce i poza jej granicami – wskazał rektor WSKSiM.

Z okazji inauguracji roku akademickiego, list wystosował prezydent Polski Andrzej Duda. Dokument odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.

„Pragnę serdecznie pozdrowić władze, kadrę naukową, wszystkich pracowników oraz studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Szczególne pozdrowienia i gratulacje kieruję do immatrykulowanych dzisiaj studentów pierwszego roku. Życzę, aby studia były dla Państwa przygodą intelektualną, czasem rozwijania uzdolnień i kultury ducha, okazją do budowania wartościowych relacji międzyludzkich oraz uzyskania solidnych podstaw przyszłej kariery zawodowej” napisał prezydent Andrzej Duda.

Swój list wystosował także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Dokument odczytał Jan Krzysztof Ardanowski, poseł RP.

„Inauguracja roku akademickiego stanowi święto, które rozpoczyna kolejny rozdział życia wielu młodych ludzi. Jest to czas gromadzenia wiedzy, kształtowania charakteru oraz rozwijania zainteresowań. Rad jestem, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wykazuje troskę nie tylko o odpowiednie przygotowanie zawodowe adeptów, lecz także dba o zrozumienie istotnych społecznych wartości, przede wszystkim odpowiedzialności i szacunku – podkreślił marszałek Sejmu.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski, w swoim liście odczytanym przez dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu Romualda Łanczkowskiego, zwrócił uwagę na motto toruńskiej uczelni.

„Fides, Ratio et Patria. Te trzy słowa wpisane w herb Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu są filarami, na których wspierać się powinna Rzeczpospolita. (…) Inauguracja roku akademickiego jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej uczelni, a w szczególności w uczelni, której misją jest służba człowiekowi – zaznaczył w swoim liście marszałek Karczewski.

Słowo od premier RP Beaty Szydło odczytała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

„W dniu, w którym rozpoczynacie Państwo kolejny rok pracy i nauki, pragnę przekazać JM Rektorowi, Wysokiemu Senatowi, kadrze naukowo-dydaktycznej i wszystkim współpracującym z uczelnią podziękowania za owoce Państwa dotychczasowej działalności i podejmowanie wyzwań, które przyczyniają się do dynamicznego rozwoju uczelni. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to ośrodek akademicki, w którym wiara katolicka spotęgowana siłą rozumu i miłością do Ojczyzny, stanowi fundament systemu wartości. Od 17 już lat realizujecie Państwo szczytną misję formowania młodych ludzi w duchu działania na rzecz dobra powszechnego rodziny, społeczeństwa i narodu – zaznaczyła premier.

W uroczystościach bierze udział także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Polityk w swoim przemówieniu podkreślał, że to od reformy szkolnictwa, przy udziale Kościoła, nastąpił impuls do nowatorskich reform w XVIII wieku.

– W XVIII wieku, kiedy I Rzeczpospolita zaczęła chylić się ku upadkowi, skąd wziął się pierwszy impuls do reform nowatorskich na skalę ówczesnego świata? Wziął się nie z gorących sporów parlamentarnych, nie na skutek zwycięstw militarnych, czy ambitnych przedsięwzięć gospodarczych. Zaczęło się od reformy szkolnictwa różnych szczebli, przy kluczowym udziale ludzi Kościoła. Zaczęło się od szkół pijarskich i collegium nobilium ks. Stanisława Konarskiego, od Komisji Edukacji Narodowej, od reformy krakowskiej, którą przeprowadził Kołłątaj czy od tego wspaniałego fenomenu szkół rycerskich – przypomniał szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Po godzinie 10 odbyła się immatrykulacja studentów I roku, następnie odśpiewano Gaudeamus igitur.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Marek Dyżewski, który podejmie temat rangi kultury w wymiarze chrześcijańskim i narodowym.

W samo południe w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej powstała w 2001 r. Kształci studentów m.in. dziennikarstwa, politologii i informatyki.

Od swojego powstania osiąga wysokie oceny w rankingach szkół wyższych i obecnie jest jedną z czołowych uczelni niepublicznych w Polsce.

OGLĄDAJ NA ŻYWO

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl