fot. Julia Marconi

WSKSiM: sympozjum „Pojednanie w małżeństwie i rodzinie”

„Pojednanie w małżeństwie i rodzinie” – pod takim hasłem w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej trwa sympozjum naukowe.

Wszyscy jesteśmy odpowiedziani za rodzinę podkreślał, dokonując otwarcia sympozjum, rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

– Wszyscy, którzy się dzisiaj tutaj zgromadziliśmy nie tylko wierzymy, ale wiemy, że tak naprawdę przyszłość społeczeństwa, każdego narodu, zależy od rodziny. Nie ulega to żadnej wątpliwości, jeśli ktoś myśli inaczej czy chce rekonstruować, bo niektórzy próbują rekonstruować instytucję rodziny, to są irrealni prorocy zagłady ludzkości – podkreślał o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Tam gdzie jest miłość nie ma sytuacji nie do rozwiązania – mówił rektor toruńskiej uczelni – uczelni, która kształci osoby, które będą pomagać rodzinom.

– Cieszę się, że my jako uczelnia, możemy w tym semestrze rozpocząć studia podyplomowe poświęcone mediacji pojednawczej w małżeństwie i rodzinie – akcentował.

Patronat nad sympozjum objął przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel.

– Kościół Katolicki w Polsce zdaje sobie sprawę, że przyszłość społeczeństwa zależy od małżeństwa i rodziny, ale też i przyszłość, wydaje mi się, Polski – mówił ksiądz biskup.

Troska o rodzinę to nadrzędne zadanie państwa. Jak silna jest rodzina tak silne jest społeczeństwo i państwo – wskazywał wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski. Stąd pomoc państwa rodzinie w postaci rządowych programów.

– To Rodzina 500 plus, Maluch Plus, Senior Plus, Opieka 75 plus, Mama 4 plus i tzw. program 300 plus czyli Dobry Start. Chcemy te wszystkie programy, które naszym zdaniem się sprawdzają przemieniać z postaci projektów w rozwiązania ustawowe, tak aby one na trwałe wpisały się w nasze ustawodawstwo, a korzyści z tych programów były trwałe i niezależnie od tego, kto i kiedy będzie rządził, żeby one były kontynuowane, żeby ich nie zaprzestano – mówił wiceminister Kazimierz Kuberski

To wsparcie państwa jest bardzo potrzebne – ale przy zachowaniu autonomii rodziny – zwracał uwagę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

– W Polsce pierwszeństwo do wychowania i kształcenia dzieci ma rodzina, rodzice, państwo ma tylko pomagać – akcentował Mikołaj Pawlak.

Organizatorami sympozjum są WSKSiM oraz Instytut Pamięć i Tożsamość św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl