fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowa „piątka” PiS: 500 plus od pierwszego dziecka, „13-tka” dla emerytów, brak PIT dla młodych

Wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy – to „nowa piątka PiS” zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

O nowych elementach programu – „nowej piątce PiS” – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca 500+ od pierwszego dziecka.

„Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka” – ogłosił na początku konwencji prezes PiS.

Podkreślił też, że jego ugrupowanie pomoże „młodym ludziom wchodzącym w życie”. Zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników.

Lider PiS zapowiedział także „trzynastkę” w postaci najniższej emerytury – 1100 zł – dla każdego emeryta.

„Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym” – zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja. Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

Kaczyński zadeklarował też przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

„W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połącznia” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

„Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi” – dodał.

Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślał rolę rodziny oraz zachęcania ludzi młodych do pozostawania w Polsce lub powrotu z migracji. Zapowiedział obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

Premier poinformował, że w czerwcu, w lipcu będą prezentowane jeszcze inne punkty programowe.

PAP/RIRM

drukuj