WSKSiM pielgrzymowała do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej po raz ósmy udała się w czwartek do Sanktuarium  św. Józefa w Kaliszu. Podczas pielgrzymki studenci i wykładowcy modlili się w intencji rodzin i życia nienarodzonych dzieci.

Mszy św. przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita łódzki. Ksiądz arcybiskup wskazał w homilii, że całe życie człowieka musi być zanurzone w Chrystusie. Nie mogą być nam obojętne los i życie drugiego człowieka.

– Wydawałoby się, że minione wybory dały aktualnie jeszcze rządzącym wyraźny sygnał, czego pragnie polskie społeczeństwo, a co odrzuca w sposób jednoznaczny i zdecydowany. A tymczasem kilka dni temu, urzędujący jeszcze minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano ogromne sumy pieniędzy na stosowanie metody in vitro. Była batalia o życie, były wyraźne głosy polskiego Episkopatu, iż każde życie jest cenne – bo jest cenne w oczach Boga, od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Wiemy przecież, że stosowanie metody in vitro wiąże się ze śmiercią innych ludzkich zarodków – zwrócił uwagę ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Marek Jędraszewski zachęcił studentów WSKSiM, by byli apostołami Ewangelii życia.

– Niech czas waszych studiów w tej szczególnej uczelni będzie czasem zdobywania nie tylko wiedzy fachowej, ale przede wszystkim czasem pogłębiania się we własnym człowieczeństwie – w tej szczególnej wrażliwości, że „jestem naprawdę człowiekiem wtedy, kiedy czuję się stróżem życia brata mego. I że potrafię tego życia bronić – nawet za cenę cierpienia osobistego czy środowiskowego odtrącenia” – mówił metropolita łódzki.

Swoje słowa do studentów skierował również dyrektor Radia Maryja i rektor założyciel WSKSIM o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Gratuluję wam! (…) Kiedyś zapytałem któregoś ze studentów: „a dlaczego pan przyszedł do tej uczelni? A nie mówili <<do tego Rydzyka>>?”. A on mi powiedział: „Właśnie dlatego przyszedłem”. (…) Trzeba iść pod prąd, a nie być taką chorągiewką na dachu. Kochani, życzę wam, żebyście się dobrze rozwinęli. Życzę wam, żebyście byli bardziej zjednoczeni i z panem Jezusem. Zawsze z panem Bogiem, czyli w łasce uświęcającej. I po drugie, żeby często pytać: co zrobiłbyś na moim miejscu Panie Jezu? – powiedział dyrektor Radia Maryja.

Spotkanie w Kaliszu rozpoczęło nabożeństwo modlitewne. Następnie głos zabrali audytorzy Synodu Biskupów. Jadwiga i Jacek Pulikowscy przekonywali, że przyszłością ludzkości są święte małżeństwa i rodziny.

– Myślę, że trzeba sobie to powiedzieć, powtarzać to sobie i zmierzać do tego. Jeżeli chcemy być szczęśliwi – a chcemy – to musimy zmierzać do osobistej świętości. Po pierwsze, przez osobisty wzrost wyboru dobra, odróżnianie zła, a po drugie, przez relacje. Chodzi o relacje miłości z Bogiem i z tymi, z którymi mamy te relacje mieć, a więc: w pierwszym rzędzie my jako małżonkowie, mąż – żona, potem dzieci, potem rodzice, teściowie, a potem inni ludzie – podkreślał Jacek Pulikowski.

Transmisję pielgrzymki przeprowadziły Radio Maryja i Telewizji Trwam.

RIRM

drukuj