W WSKSiM odbyła się konferencja dot. zdrowego żywienia

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się dziś konferencja poświęcona zdrowiu. Sympozjum przebiegło pod hasłem „Jak żyć dłużej i zdrowo. Profilaktyka leczenia chorób cywilizacyjnych”. Spotkanie zainaugurował założyciel i pierwszy rektor uczelni, Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Głos na konferencji zabrała m.in. dr Ewa Dąbrowska, autor diety warzywno-owocowej zwanej postem Daniela. Z kolei o roli zdrowego trybu życia w leczeniu chorób kardiologicznych mówiła dr Joanna Barczyńska.

Z danych GUS wynika, że wśród chorób najczęściej występujących są właśnie schorzenia układu krążenia.  Z ich powodu umiera aż 42 proc. osób.

Jak wskazała dr Joanna Barczyńska, stres, zła dieta oraz palenie papierosów to główne przyczyny chorób serca.

– Choroby układu krążenia – w ponad 90 proc. przyczyną (jest to), w jaki sposób żyjemy, czym się żywimy, ile mamy treningu fizycznego, jak podchodzimy do stresu i czy odpowiednio dbamy o kondycję i naszą kondycję psychiczną. To się zaczyna od prostych wyborów. Od rzucenia palenia. Kiedy przychodzą pacjenci, zaczynamy rozmawiać o tym, że to musi być konkretna decyzja: wychodzą przez te drzwi, żegnają się z paleniem. To jest trudne przez pierwsze 4 dni, potem (…) w każdy dzień jest już łatwiej. Są też inne czynniki, np. otyłość. To jest do odwrócenia. To jest kwestia znalezienia motywacji – podkreśliła dr Joanna Barczyńska.

Sympozjum w WSKSiM zorganizował Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj