fot. Tomasz Strąg

WSKSIM: Dobiegło końca sympozjum: „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”. Gościem specjalnym był premier Mateusz Morawiecki.

Podczas sympozjum zaprezentowano dobre praktyki w dziedzinie nowych technologii. Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślał, jak ważne jest to, że konferencja odbyła się w murach uczelni, której dewizą jest: „Fides, Ratio et Patria”, czyli Wiara, Rozum i Ojczyzna.

– Myślę, że to jest bardzo aktualne i to się nie zdewaluowało. I tak sobie wyobrażam, myślę, że polityka – przepraszam, że to powiem – bez wiary niczym nie będzie. Bez wiary giną nie tylko poszczególni ludzie, ale i narody, cywilizacje. Dlatego dziękujemy wam, że kierujecie się wiarą – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk.

Podczas sympozjum swoje przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na to, co należy zrobić, aby państwo było silne.

– Silne państwo, takie, jaki mi się marzy – wielka Polska, powstanie wtedy w najbliższych latach, dziesięcioleciach, kiedy będziemy rzeczywiście w stanie wypracować więcej oszczędności tutaj. Tak, jak nasze babcie mawiały, gospodarność, przedsiębiorczość, oszczędność. Więcej inwestycji i innowacyjności – wskazał premier Morawiecki.

Z kolei minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił o fenomenie start-upu jako zjawiska gospodarczego.

– Stawiamy na młodych, stawiamy na start-upy, mówimy o haśle, że chcielibyśmy, żeby Polska za 10 lat na świecie była postrzegana jako kraj start-upów – powiedział minister Kwieciński.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał, że w Polsce należy stworzyć takie warunki, by młodzi i wykształceni ludzie nie wyjeżdżali z Ojczyzny. Zaznaczył, że WSKSiM jest przykładem uczelni, która dąży do budowania, a następnie wykorzystywania potencjału ludzkiego w naszym kraju.

Specjaliści wysokiej klasy, związani z przygotowaniem materiałów telewizyjnych, którzy pracują w TV Trwam, ale pracują także w innych telewizjach – w tym w telewizjach, które, jeżeli chodzi o ich przekaz, daleko są od TV Trwam, ale pracują, dlatego, że absolwenci tej uczelni są po prostu najlepsi – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

W sympozjum uczestniczyli także m.in. prezes zarządu PKO Banku Polskiego S.A. Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Organizatorami wydarzenia były: WSKSiM oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj