A. Kwiatkowski: prezydent za wzmocnieniem pozycji ucznia i nauczyciela w polskich szkołach za granicą

Prezydent Andrzej Duda chce wzmocnienia pozycji ucznia i nauczyciela w polskich szkołach za granicą. Szef Gabinetu Prezydenta, minister Adam Kwiatkowski, powiedział, że niedługo do Sejmu trafi prezydencka inicjatywa ustawodawcza w tej sprawie.

Minister bierze udział w XIX Forum Polonijnym, które odbywa się w WSKSiM w Toruniu.

W swoim wystąpieniu mówił on o wkładzie, jaki mają działacze polonijni, ale także Kościół, w propagowanie naszej kultury i tradycji za granicą.

Minister Kwiatkowski zwrócił uwagę, że to przy kościołach znajdują się polskie szkoły, które skupiają nauczycieli i młodzież.

– Polska edukacja za granicą, ta pozycja polskiego ucznia, polskiego nauczyciela, która dzisiaj – szczególnie w tym systemie szkolnictwa, który jest różny, ale myślę teraz o tym systemie prywatnym, społecznym – mamy nadzieję, że w najbliższym czasie się zmieni. Nie mogę mówić dokładnie, nie chcę tutaj zdradzać decyzji pana prezydenta, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach pan prezydent skieruje inicjatywę ustawodawczą do parlamentu w celu wzmocnienia roli czy pozycji ucznia, nauczyciela w polskich szkołach za granicą, których jest bardzo dużo, a które są dla nas w tej chwili najważniejsze, bo dzięki nim polskość będzie tam dalej trwała – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

XIX Forum Polonijne odbywa się pod hasłem „Polacy na drogach świata”. Do Torunia przyjechali także przedstawiciele świata nauki i polityki. Spotkanie zakończy się jutro. Jego organizatorem jest WSKSiM oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj