fot. pixabay.com

Wrocław: Zatrzymano 11 osób podejrzanych o wyłudzenie 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej

Zatrzymano 11 osób w związku z wyłudzeniem ponad 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej. Wobec pięciu osób prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie. Są oskarżeni o udział w grupie przestępczej, oszustwa i pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratora Krajowa podała w komunikacie, że w środę 23 czerwca 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 11 osób w związku z wyłudzeniem z programu tzw. tarczy antykryzysowej subwencji finansowych w łącznej kwocie ponad 5,8 mln zł.

„Do popełnienia oszustw doszło w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jak ustalono, grupa powiązanych osobowo i kapitałowo podmiotów gospodarczych, faktycznie zarządzanych przez jednego z podejrzanych, deklarowała fikcyjne zatrudnianie pracowników lub zatrudniała tę samą osobę w kilku lub kilkunastu podmiotach nie prowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej. Następnie, podmioty te zwracały się o przyznanie subwencji finansowych z tytułu tzw. tarczy antykryzysowej dla mikrofirm” – czytamy w komunikacie.

Jak podano, prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Wobec pięciu osób, prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. W stosunku do 6 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o wolnościowym charakterze.

PAP

drukuj