Wrocław: Ruszyła akcja „Talent Miłosierdzia”

Wspólne spotkanie ambasadorów kampanii, przygotowanej przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, zachęcającej do pomagania ubogim, wśród których znaleźli się: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Anna Szarycz – wiceprezydent Wrocławia, rozpoczyna na Dolnym Śląsku akcję „Talent Miłosierdzia”.

W ramach akcji do instytucji, parafii, korporacji oraz osób prywatnych trafi w najbliższym czasie kilka tysięcy papierowych toreb z nadrukowaną „instrukcją obsługi”. Każdy zainteresowany może ją otrzymać także w siedzibie wrocławskiej Caritas. – Torby miłosierdzia zabieramy do domu i napełniamy je najbardziej potrzebnymi produktami, takimi jak: mąka, cukier, kasze czy konserwy – mówił Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, dodając: – Można dodać również jakieś słodycze.

Pomoc ma trafić do potrzebującym ze środowiska ofiarodawców, dlatego wypełnione torby najlepiej złożyć w swojej parafii lub bezpośrednio przekazać rodzinie, o której wiemy, że potrzebuje pomocy. Można także dostarczyć do siedziby Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu. Wówczas paczka trafi do podopiecznych Caritas, objętych troską pracowników i wolontariuszy przez cały rok.

– Spróbujmy na nowo odczytać znaczenie uczynków miłosierdzia – podkreślał abp Józef Kupny podczas spotkania z ambasadorami kampanii. Metropolita przywoływał przy tym słowa papieża Franciszka, że pełnienie uczynków miłosierdzia jest papierkiem lakmusowym ukazującym na ile żyjemy jako uczniowie Jezusa oraz wskazującym na to, czy słowo „miłość” nie stało się dla nas jedynie pustą abstrakcją.

W rozmowie z KAI hierarcha, który jako jeden z pierwszych oddał dziś wypełnioną torbę pracownikom Caritas chwalił pomysł kampanii tłumacząc, że każdego dnia prosimy w modlitwie „chleba naszego powszedniego daj nam dziś”. – Prosimy o chleb nasz, a wielu zachowuje się jakby prosiło o chleb swój. Ubóstwo, do którego zachęca Chrystus nie oznacza, że nie wolno nam niczego mieć. Jezus nie potępiał tego, że ludzie pracują, posiadają, dorabiają się. Źle się dzieje, gdy to co mam uważam tylko za swoje i przyjmuje postawę: „to moje i nikomu nic do tego. Z nikim się tym nie podzielę”. Abp Kupny zauważył, że Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że miłosierdzie jest formą dawania świadectwa o swojej przynależności do Jezusa.

Do działań ponad wszelkimi podziałami i do współpracy różnych środowisk na rzecz ubogich zachęcała Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, natomiast o potrzebie solidarności międzyludzkiej i wrażliwości na potrzebujących mówiła Wiceprezydent Wrocławia, Anna Szarycz.

Przedstawiciele wrocławskiej Caritas podkreślają, że akcja nie tylko ma na celu wsparcie ludzi, będących w potrzebie, ale także budzenie społecznej wrażliwości i zachęcenie do wspólnego działania na rzecz potrzebujących. – Ważne w akcji jest to, że takiej torby nie wypełniamy sami. Kolega z pracy, znajoma ze studiów, sąsiedzi i nasi krewni oraz przyjaciele, wszystkie te osoby można zaangażować w jej przygotowanie – mówią.

ks. dr Rafał Kowalski,
Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej

Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Wrocławskiej

drukuj