fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki: Polska naciska na KE w sprawie większego dostępu do szczepionek

Polska naciska na Komisję Europejską w sprawie większego dostępu do szczepionek – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dziś szef rządu przebywał we Wrocławiu, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie wykonywane są szczepienia.

Premier M. Morawiecki pochwalił organizację szczepień w szpitalu, gdzie dziennie szczepionych jest 2,5 tys. osób, a możliwości szczepienia sięgają ponad 20 tys.

– Polska przynagla Komisję Europejską, aby do nas tutaj przyjechało jak najwięcej dawek, ponieważ szpital taki jak ten, jednostki takie jak te, łącznie punktów szczepień w Polsce to ponad 6,5 tys. Mówią mi, że gdybyśmy tylko mieli dawki, to możemy szczepić pięć razy więcej osób niż dzisiaj i w ciągu miesiąca, dwóch zaszczepić wystarczającą część populacji, aby osiągnąć odporność zbiorową – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził przekonanie, że wspólnie Polacy pokonają epidemię.

„Tylko raz jeszcze chcę zaapelować o przestrzeganie obostrzeń i rygorów, tych zasad sanitarnych jakże podstawowych dla walki z każdą epidemią” – zaznaczył szef rządu.

Jak dodał, dzisiaj „przyszło nam się zmierzyć z kryzysem stulecia, z tą epidemią, której nikt się nie spodziewał”.

„Z jednej strony szczepienia, z drugiej strony przestrzeganie zasad sanitarnych i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej, zdrowotnej wśród Polaków” – mówił premier RP.

TV Trwam News/PAP

drukuj