fot. PAP/Paweł Supernak

Wrócą obostrzenia?

Jutro dowiemy się, jakie decyzje w sprawie ewentualnych obostrzeń podjął Zespół Zarządzania Kryzysowego. Liczba zachorowań rośnie nie tylko w Polsce, ale i w krajach sąsiednich.

Liczba zachorowań w Polsce znów rośnie. Dzisiejszy bilans to 6310 nowych zakażeń koronawirusem i 247 zgonów. Najprawdopodobniej czekają nas nowe obostrzenia, choć nie wiadomo jeszcze jakie.

– Jutro minister zdrowia przedstawi szczegółowe zasady, które wypracowane zostały w zespole zarządzania kryzysem – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zmianie uległy kwestie odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy. Z obowiązku jej odbywania  zwolnione są osoby, które uczą się bądź prowadzą działalność naukową w państwie sąsiadującym. Chodzi tu m.in. o uczniów, studentów i naukowców. To samo dotyczy dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym i ich opiekunów.

Kwarantanny nie będą musiały odbywać również osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Warunkiem jest jednak zaszczepienie się preparatem dopuszczonym do obrotu przez UE.  Do tej pory w kraju szczepionkę przyjęło ponad 2 mln 759 tys. Polaków.

Tymczasem w Warszawie  oddany został do użytku szpital modułowy. Powstał on na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego. [czytaj więcej]

– Mamy 5 oddziałów. W każdym z oddziałów jest 12 łóżek, to jest szpital przygotowany, żeby pomagać najciężej chorym, którzy zostali dotknięci przez COVID-19 – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szpital wyposażony jest w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 124 pacjentów.

– Kiedy zaraza minie, ten szpital modułowy zostanie. Będzie służył jako ośrodek szkoleniowy dla wojskowej służby zdrowia – wyjaśnił szef MON.

Wzrost zachorowań odnotowują także nasi sąsiedzi. W Czechach szpitale znajdują się na granicy swoich możliwości.

„Możliwości intensywnej opieki medycznej są bliskie wyczerpania. (…) System czeskiej opieki zdrowotnej jeszcze nigdy nie był w takiej sytuacji, liczba pacjentów w szpitalach stale rośnie” – oznajmił czeski wiceminister zdrowia Vladimir Czerny.

Trudna sytuacja jest także na Słowacji. W kraju pojawia się coraz więcej przypadków brytyjskiej mutacji wirusa. Minister spraw zagranicznych Słowacji wezwał Unię Europejską do wcześniejszych dostaw szczepionek.

– W pełni zdaję sobie sprawę, że inne kraje również mają niedobór szczepionek, ale Słowacja ma najwyższą śmiertelność, potrzebujmy ich najbardziej – mówił minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korčok.

14 lutego Niemcy zamknęły swoje granice z Czechami i Austrią. Przekraczać je mogą tylko wybrane grupy osób. Wśród nich są pracownicy medyczni i kierowcy ciężarówek. Muszą jednak dysponować negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

– Te środki w oczywisty sposób stanowią duże obciążenie dla regionów przygranicznych, osób dojeżdżających do pracy, transportu towarów na jednolitym rynku, ale ochrona naszych obywateli jest najważniejsza – wskazał Michael Roth, niemiecki minister ds. europejskich.

Zapewnił, że Niemcy starają się uniknąć zamknięcia granicy z Francją.

We Włoszech w największych miastach kraju pracownicy teatrów i branży rozrywkowej zorganizowali protest. Domagają się od rządu zgody na wznowienie działalności.

TV Trwam News

drukuj