Wrak Tu-154M wróci do Polski drogą lotniczą?

Strona polska chce, by wrak Tu-154M został przetransportowany do Polski samolotem z lotniska Smoleńsk – Siewiernyj.

Według prokuratora ppłka Karola Kopczyka rozważana jest możliwość, by do transportu elementy wraku były „rozbierane, a nie cięte”.

Z ustaleń wojskowych logistyków wynika, że największe elementy wraku mają ponad 10 metrów długości i 5 metrów szerokości. Decyzja o rozebraniu wraku na mniejsze elementy będzie się wiązała z koniecznością oznaczenia, a następnie skatalogowania wszystkich części.

Tymczasem z niepokojem na to co dzieje się wokół sprowadzenia wraku patrzy szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej poseł Antoni Macierewicz.


Pobierz Pobierz

Zdaniem posła Antoniego Macierewicza jakiekolwiek działania wykonane na wraku polegające na jego cięciu, czy też rozbieraniu pomniejszają i osłabiają jego wartość dowodową.

Niepokoi również fakt, że warunki śledztwa dyktują Rosjanie –powiedział szef zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.


Pobierz Pobierz

Przypomnijmy Grupa polskich biegłych i ekspertów zaczęła trzy dni temu prace w Smoleńsku przy wraku Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 r. Polska prokuratura rozważa różne warianty sprowadzenia szczątków maszyny do kraju.

Licząca 13 osób grupa rekonesansowa składająca się z prokuratora wojskowego, biegłych oraz wojskowych specjalistów z dziedziny transportu i logistyki wróci dziś do Polski. Pobyt polskiej grupy w Smoleńsku, jak już wcześniej informowała prokuratura wojskowa jest zaplanowany do czwartku.

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl