Nowe sankcje wobec Iranu

Izba Reprezentanów Kongresu USA uchwaliła przytłaczającą większością głosów nowe sankcje wobec Iranu wymierzone w irańską energetykę, petrochemię, sektor finansowy i ubezpieczeniowy a także w towarzystwa żeglugowe.

Waszyngton chce zwiększyć presję na władze w Teheranie, by zmusić je do rezygnacji z prac nad bronią atomową.

Ustawa, uzgodniona przez czołowych kongresmanów z obu partii – Demokratycznej i Republikańskiej – ma „wzmocnić dławiący uścisk na reżimie, w sposób przewyższający wszystko co zrobiono poprzednio” – powiedziała republikańska deputowana Ileana Ros-Lehtinen, przewodnicząca komisji spraw zagranicznych Izby.

Demokrata Howard Berman, członek tej komisji, zapowiedział, że jeśli Iran „nie zakończy swojego programu nuklearnego w sposób sprawdzalny i kompletny” będą uchwalone kolejne sankcje.

Nowa ustawa zaostrzyła sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego, które obowiązywały od grudnia ub. r. i skłoniła takie kraje jak Japonia, Korea Południowa i Indie do zmniejszenia zakupów irańskiej ropy.

Uszczelniła też luki w przepisach, które pozwalały firmom logistycznym, finansowym i ubezpieczeniowym na robienie z Iranem interesów.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 421:6 i przesłano do Senatu, gdzie terminu głosowania jeszcze nie ustalono. Odbędzie się ono jednak – jak się oczekuje – jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach Kongresu rozpoczynającą się z końcem bieżącego tygodnia.

Jedna z agencji prasowych przypomina, że prawdopodobny kandydat Republikanów na prezydenta USA, Mitt Romney, zarzucał Obamie, że działa z niewystarczającą determinacją, by powstrzymać Iran przed budową broni nuklearnej.

Zachód podejrzewa, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W ramach zaostrzania sankcji, UE wprowadziła od 1 lipca całkowity zakaz importu ropy naftowej z Iranu.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl