fot. PAP/EPA

Iran/MSZ: USA przekształciły Zatokę Perską w „beczkę prochu”

Stany Zjednoczone przekształciły Zatokę Perską w „beczkę prochu, gotową do wybuchu” – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.

Dżawad Zarif w ten sposób skomentował amerykańską politykę sprzedaży broni swoim sojusznikom na Bliskim Wschodzie.

„W ubiegłym roku Stany Zjednoczone sprzedały państwom w regionie broń o wartości 50 mld dolarów. Niektóre z tych krajów mają populację dwie trzecie mniejszą od naszej, a mimo to wydają 87 mld dolarów rocznie na zakupy zbrojeniowe” – powiedział Dżawad Zarif.

„Jeśli mówimy o zagrożeniach z regionu, to pochodzą one ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy gromadzą broń w naszym regionie, czyniąc z niego beczkę prochu gotową do wybuchu” – dodał szef irańskiej dyplomacji.

W poniedziałek Zarif spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Kataru Mohammadem ibn Abderrahmanem Al-Thanim i omówił „kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” – podała oficjalna agencją Kataru (QNA).

Katar jest bliskim sojusznikiem Waszyngtonu, a na jego terytorium, w Al Udeid, znajduje się największa w regionie amerykańska baza wojskowa, w której stacjonuje ponad 10 tys. Amerykanów.

Ad-Dauha ma jednak także przyjazne stosunki z Teheranem. W 2017 roku grupa czterech państw arabskich pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej (także Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie) zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, który oskarżany był wtedy m.in. o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl