fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W KPRM odbyło się spotkanie ws. nowych regulacji dotyczących organizacji lotów najważniejszych osób w państwie

Jeszcze w tej kadencji mogą być przyjęte przepisy dotyczące korzystania z samolotów przez najważniejsze osoby w państwie. W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie w sprawie nowych regulacji. Udziału w rozmowach odmówili politycy z klubu Platforma ObywatelskaKoalicja Obywatelska.

Po kontrowersjach wokół lotów marszałka Marka Kuchcińskiego rząd zajął się przygotowaniem nowych przepisów regulujących zasady korzystania z rządowych samolotów. Stało się to na prośbę prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

My uregulujemy te sprawy. Bo do tej pory regulacje odnoszące się do tego, kto w jakich okolicznościach może latać, po prostu nie było – mówił Jarosław Kaczyński.

Zasady lotów najważniejszych osób w państwie reguluje instrukcja HEAD. Część lotów marszałka Marka Kuchcińskiego odbywała się w według tej instrukcji, co wymaga szczególnych przygotowań – podkreślił ekspert lotniczy Andrzej Wardziak.

Lotnisko zapasowe. Poza tym zaplombowane wszystkie włazy, wszystkie wejścia do przyrządów technicznych samolotów, zbadane paliwo taka procedura trwa nawet 48 godzin – zaznaczył Andrzej Wardziak.

Prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi lotów VIP-ów prowadzi Kancelaria Premiera. Wiele spraw nie zostało dotąd unormowanych – zauważył wicepremier Jacek Sasin.

Jak chociażby kwestia tego, kto może towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie w ich przelotach, w jakim celu te loty mogą być realizowane. Potrzebne jest wyraźne wskazanie organu, który będzie stał na straży przestrzegania tych przepisów z pełnymi kompletacjami, aż do możliwości niewyrażenia zgody na odbycie takiego lotu – mówił Jacek Sasin.

O tym, jakie jeszcze sytuacje powinny być uregulowane, dyskutowano dziś w Kancelarii Premiera. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz szefowie klubów parlamentarnych. Udziału w rozmowach odmówili przedstawiciele klubu PO- KO. Powody nieobecności wyjawił rzecznik klubu Jan Grabiec.

Dopóki ta afera nie zostanie wyjaśniona, trudno mówić o wprowadzeniu jakichkolwiek rozwiązań prawnych, chyba, że jedynie chodzi o legalizację tego procederu, który trwał przez ostatnie 4 lata – stwierdził Jan Grabiec.

Ustawa będzie także regulować tryb ujawniania informacji o lotach

Przyjmiemy zasadę, że każdy lot bezpośrednio po tym, jak się odbył, będzie odnotowywany w specjalnym rejestrze lotów, który będzie dostępny dla opinii publicznej – poinformował Jacek Sasin.

To rozwiązanie popiera także Platforma Obywatelska – mówił poseł Robert Kropiwnicki.

Powinna być pełna informacja na temat tego, kto lata, z kim lata i dokąd lata, żeby Polacy dokładnie wiedzieli, na co wydawane są ich pieniądze – zaznaczył Robert Kropiwnicki.

Publikowanie informacji o VIP-owskich lotach ma swoje uzasadnienie – podkreślił politolog Conrad Gadomski.

Rząd przyjął taką filozofię, że transparentność i otwartość przed obywatelami będzie najlepszym zabezpieczeniem przed patologiami w przyszłości – mówił Conrad Gadomski.

Ujawnienia informacji o lotach szefów rządów oczekuje była premier Beata Szydło.

Zwróciłam się z prośbą do Szefa Kancelarii @PremierRP @michaldworczyk o opublikowanie wykazu wszystkich lotów Premierów rządu @pisorgpl od 2015 roku – napisała na Twitterze Beata Szydło.

Kancelaria Premiera rozważa także podanie do publicznej wiadomości informacji o lotach premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Jeśli chodzi również o to, by ujawnić wszystkie loty poprzedników, także tych z rządów POPSL, jesteśmy absolutnie na to gotowi. Będziemy sukcesywnie te informacje przekazywać – powiedział Jacek Sasin.

Do piątku ma powstać pierwsza wersja ustawy o korzystaniu z samolotów VIP-owskich. Potem będzie ona poddana konsultacjom i w przyszłym tygodniu trafi na oficjalną ścieżkę legislacyjną.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl