Ojczyzna zbiorowym obowiązkiem

Msze św. w intencji Ojczyzny, apele poległych w miejscach szczególnej pamięci o bohaterach, wycie syren o godz. 17.00, w godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego, tak w wielu polskich miastach uczczono pamięć o tych, którzy zginęli za Ojczyznę. W parafiach wojskowych na terenie Warszawy, Rembertowa, Wesołej i Legionowa na cześć powstańców zabiły kościelne dzwony – o taką formę pamięci i modlitwę zaapelował ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

– Powstanie Warszawskie, mimo klęski, przez dziesiątki lat w powojennej Polsce budziło i podtrzymywało pragnienie rodaków do życia w pełnej wolności i zrzucenia krępujących społeczeństwo ideologii – podkreślił ks. bp Józef Guzdek. W apelu wystosowanym w związku z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zwrócił uwagę, że współczesnemu pokoleniu powstańcy nieustannie przypominają, że Ojczyzna, jej wolność, niepodległość i pomyślność muszą być jednym z najważniejszych życiowych dążeń. Natomiast w przeddzień rocznicy podczas Mszy św. na placu Krasińskich pod pomnikiem Powstania Warszawskiego biskup polowy WP Józef Guzdek zachęcał, aby rocznicowe obchody nie były jedynie okazją do wzruszeń, wspomnień i podziękowań, ale by stały się czasem refleksji nad ofiarnością i poświęcenia dla Ojczyzny. Zwrócił uwagę, że obecne czasy stają się sprawdzianem dla współczesnych pokoleń. – Dziś Ojczyzna nie woła o daninę krwi, ale domaga się naszej uczciwej pracy, poświęcenia i ofiary dla dobra wspólnego – mówił. Wezwał do tego, aby obchody rocznicy pomagały w kształtowaniu prawych sumień, które będą pamiętać, że Ojczyzna to „zbiorowy obowiązek”.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl