fot. pixabay.com

Wraca kwestia tzw. ustawy wiatrakowej

Wraca kwestia tzw. ustawy wiatrakowej. Skandaliczne rozwiązania korzystne dla firm związanych z energetyką wiatrową były już procedowane w grudniu. Były premier Mateusz Morawiecki chciał powołania w tej sprawie komisji śledczej.

W resorcie klimatu i środowiska są obecnie dwie ustawy.

– Jedna, która jest w ministerstwie i druga, która została napisana ścieżką poselską. Będziemy wybierać najlepsze elementy z tych dwóch ustaw, tak aby powstało najlepsze rozwiązanie – powiedziała minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Pod koniec listopada grupa posłów Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej pod płaszczykiem niższych cen energii elektrycznej chciała wprowadzić rozwiązania korzystne dla firm związanych z energetyką wiatrową. Przygotowany projekt pozwalał m.in. na stawianie farm wiatrowych czy fotowoltaicznych już nie 700 metrów od zabudowań jak dotychczas, ale tylko 300 metrów. Oburzenie wywołała również możliwość wywłaszczania gruntów pod budowę farm wiatrowych. Teraz – jak mówiła minister Paulina Hennig-Kloska – wiele z tych zapisów zostało zmienionych.

– Ustawa i tak się już zmieniła. Pracowaliśmy nad nią dalej z prawnikami, między innymi z Biura Legislacyjnego Sejmu, ale też w grupie posłów nanieśliśmy poprawki, więc ona ewoluowała. Ostatnia jej odsłona nie ujrzała już światła dziennego. Nigdy nie było chęci, żeby znieść 500 m jako minimalnej granicy dla dużych wiatraków. To był błąd, który nie powinien znaleźć się w ustawie. Ta granica na pewno będzie – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.

Według wcześniejszego projektu wiatraki miały być stawiane w odległości nawet 300 metrów od zabudowań, a nie jak dotąd 700 metrów. Obecnie nad nowymi rozwiązaniami pracuje wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka.

– W tym tygodni jesteśmy umówieni na spotkanie, aby omówić harmonogram prac nad tą ustawą – zaznaczyła minister klimatu i środowiska.

Pierwsze rozwiązania tzw. ustawy wiatrakowej – jak poinformowała minister klimatu i środowiska – mają być gotowe pod koniec pierwszego kwartału.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl