Wprowadzono ograniczenia ruchu w Krakowie

Tłumy pielgrzymów zmierzają dziś ulicami Krakowa w kierunku Błoni, gdzie o godz. 17.30 odbędzie się Msza św. inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Ulice wokół Błoni i Łagiewnik zostały wyłączone z ruchu. Kursują nimi jedynie autobusy i tramwaje linii korytarzowych.

Około południa zamknięto ul. Stradomską z uwagi na duży ruch pielgrzymów. Wczesnym popołudniem z powodu tłumu pielgrzymów zamknięte zostały dla ruchu drogowego ul. Straszewskiego w centrum Krakowa i ul. Zakopiańska (od Góry Borkowskiej do ul. Brożka.)

Na innych ulicach Krakowa ruch drogowy jest znacznie mniejszy – wielu mieszkańców wyjechało z miasta, część w obawie przed utrudnieniami w ruchu nie korzysta z prywatnych pojazdów.

Kierowcy, widząc utrudnienia jeżdżą ostrożnie, ale nad płynnością ruchu czuwają policjanci i Żandarmeria Wojskowa. Przejechanie Mostu Dębnickiego nie zabiera więcej czasu niż zwykle, ani w jedną, ani w drugą stronę, choć jest tylko jeden pas w każdą stronę. Poza centrum jest pusto.

Okolice Błoni i Łagiewnik to dwie strefy zamknięte podczas ŚDM w Krakowie. W mieście utworzono ponadto trzy strefy ograniczonego ruchu.

„Od wtorku funkcjonują strefy wyłączone oraz I i II strefa ograniczenia ruchu. Mieszkańcy już wiedzą, że przez strefy ograniczenia można przejeżdżać samochodem oznakowanym identyfikatorem. Uruchamiamy również parkingi dla autokarów w ciągach ulic” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Komunikacja miejska w Krakowie kursuje dziś według szkolnego rozkładu jazdy na dzień powszedni. Po godz. 09.00 na ulice wyjechały specjalne linie korytarzowe – autobusowe i tramwajowe, kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut, z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.

Po uroczystościach linie tramwajowe i autobusowe będą przywracane na swoje stałe trasy w miarę możliwości.

Ulice wokół Błoni będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, natomiast okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II – od 26 do 31 lipca. W tym rejonie część trasy trzeba będzie pokonywać pieszo.

Poza tym wytyczone zostały trzy obszary ograniczonego ruchu (dokładne mapy znaleźć można m.in. na stronie internetowej www.sdminformacjadrogowa.pl). Bez kłopotu będzie można poruszać się w obrębie jednej strefy. Jeśli jednak mieszkamy w jednej strefie, a pracujemy w innej, konieczny jest identyfikator, który można pobrać i wydrukować ze strony internetowej ZIKiT.

Informacje o funkcjonowaniu komunikacji będą dostępne na stronie internetowej oraz w informatorach i mapach. Na blisko 40 przystankach mają się pojawić duże mapy komunikacyjne.

Od 26 do 29 lipca będą funkcjonowały trzy specjalne linie tramwajowe i trzy autobusowe oraz dwie parkingowe, a od 30 do 31 lipca będzie pięć specjalnych linii tramwajowych, pięć autobusowych i dwie parkingowe. Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów.

Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba będzie go kasować.

Bez dodatkowych ograniczeń po Krakowie jeździć mają taksówki oraz busy. Trasy, po których poruszać się będzie papież Franciszek mają być zamykane dla ruchu kołowego na około cztery godziny przed jego przejazdem, a dla komunikacji miejskiej około godziny wcześniej.

W Krakowie od dziś zaczęły funkcjonować parkingi dla autokarów. Przygotowanych zostało ich 58, z czego 40 na pasach ruchu w ciągach kilkudziesięciu ulic. Autokary powinny mieć identyfikatory wydane przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Dla samochodów osobowych parkingów będzie 11, z czego dwa dla niepełnosprawnych w okolicach AGH.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl