fot. PAP/EPA

Lubelskie: 4 tys. gości z całego świata potwierdziło przyjazd na ŚDM

Około czterech tysięcy gości z całego świata, którzy wezmą udział w lipcu w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce, potwierdziło przyjazd do archidiecezji lubelskiej. Najwięcej – około tysiąca osób – przyjedzie z Francji.

Jesteśmy gotowi na przyjęcie sześciu tysięcy gości. Będą rozmieszczeni w 75 parafiach w całej diecezji. Zależy nam, aby było jak najwięcej spotkań i kontaktów w wielu miejscowościach – powiedział koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab.

„Liczymy na to, że młodzi ludzie doświadczą powszechności Kościoła, a po tych spotkaniach kontakty utrzymają się na dłużej. Tak było po wizytach młodych z naszej diecezji na poprzednich Światowych Dniach Młodzieży” – mówił ks. Bab.

W archidiecezji lubelskiej spodziewani są goście, m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Kuby, Słowenii, Papuy-Nowej Gwinei. Największa grupa przyjedzie z Francji, około tysiąca osób.

Goście będą zakwaterowani w polskich rodzinach. Kilkusetosobowa grupa z Belgii przyjedzie trzy dni wcześniej niż inni i zamieszka w jednym z lubelskich akademików, gdzie będzie miała swoje rekolekcje. Pójdą oni na pieszą pielgrzymkę do odległego o około 30 km od Lublina sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy, potem zamieszkają w prywatnych domach mieszkańców Lubelszczyzny.

Wiemy od organizatorów grupy z Belgii, że przyjadą z młodzieżą, która nie jest zaawansowana w wierze, życiu religijnym. Oni mają niewielką wiedzę na ten temat. Przyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży, aby uzyskać pewne doświadczenia w tym zakresie – zaznaczył ks. Bab.

Głównym punktem programu pobytu zagranicznych gości będzie kilkugodzinne spotkanie, w sobotę 23 lipca, na stadionie Arena Lublin. Ma wziąć w nim udział młodzież regionu, łącznie około kilkanaście tysięcy osób. Zobaczą widowisko nawiązujące do historii Lublina, odprawiona będzie msza, będą indywidualne spotkania i kolejne widowisko z elementami nabożeństwa, scenami teatralnymi i modlitwami. Na kilku scenach ma wystąpić kilkuset aktorów-wolontariuszy oraz 800-osobowy chór.

Chcemy, by spotkanie pod hasłem „Arena młodych” przyniosło doświadczenie wiary, miłości, otwarcia. Młodzi ludzie, którzy do nas przyjadą nie ukrywają, że będą chcieli zaczerpnąć tego ducha – powiedział organizator widowiska na stadionie ks. Mirosław Ładniak.

Dzień wcześniej, wieczorem młodzi obejrzą występy zespołu Mazowsze oraz zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej. Zespół Mazowsze zaprezentuje swój sztandarowy produkt, widowisko „Kalejdoskop barw Polski”, przedstawiające folklor kilkunastu regionów naszego kraju.

Podczas pobytu na Lubelszczyźnie zaplanowano dla gości spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które będą miały za zadanie przybliżyć im nauczanie św. Jana Pawła II, niegdyś profesora tej uczelni. Zobaczą muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, miejscu męczeńskiej śmierci blisko 80 tys. osób. W parafiach będą poznawali region, jego historię i kulturę, obyczajowość Polaków. Będą odwiedzać miejsca atrakcyjne turystycznie, jak m.in. Stare Miasto w Lublinie, Kazimierz Dolny, Roztocze, Poleski Park Narodowy.

Niektóre grupy wezmą udział w spotkaniach z wolontariuszami, tam gdzie pomagają oni osobom potrzebującym: w domach opieki społecznej, osiedlowych klubach seniora, lubelskim areszcie.

Na przyjazd przygotowują się służby, mające zapewnić bezpieczeństwo w czasie pobytu grup obcokrajowców. Stosowne porozumienie podpisał ze stroną kościelną komendant wojewódzki policji w Lublinie. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo w miejscach pobytu pielgrzymów, zaplanować organizację ruchu drogowego, działania funkcjonariuszy operacyjnych. Strona kościelna przekaże policji imienne listy pielgrzymów, zaopatrzy ich w identyfikatory, zadba o zabezpieczenie sanitarne i medyczne w czasie uroczystości.

Samorząd Lublina umożliwi gościom nieodpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej, w razie potrzeby uruchomione będą specjalne linie autobusowe.

Koszty przyjęcia gości, w tym głównie organizacji imprez, szacowane są na około 500 tys. zł. Będą pokryte z dotacji lubelskiego samorządu, wpłat sponsorów i środków własnych archidiecezji lubelskiej.

Pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach kraju pięć dni (20-25 lipca), poprzedzających centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, które z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj