fot. kul.pl

W Lublinie odbędzie się dziś pogrzeb ks. prof. A. Maryniarczyka

Dziś w Lublinie odbędzie się pogrzeb ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, wybitnego filozofa i metafizyka, przyjaciela Radia Maryja, ucznia o. Mieczysława Alberta Krąpca. Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk zmarł w wieku 70 lat.

Z ks. prof. Andrzejem Maryniarczykiem prof. Piotr Jaroszyński spotkał się na studiach filozoficznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To wtedy rozpoczęła się przyjaźń, która trwała przez kilkadziesiąt lat.

– Obraliśmy tego samego mistrza, pod którego kierunkiem pisaliśmy prace doktorskie i rozprawy habilitacyjne. Był nim ówczesny rektor KUL, Mieczysław Albert Krąpiec – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był postacią wybitną. Kontynuował dziedzictwo, jakie zostawił po sobie o. Mieczysław Albert Krąpiec. Kierował Katedrą Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był redaktorem naczelnym Powszechnej Encyklopedii Filozofii.

– Jako redaktor naczelny 10-tomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii ks. Andrzej pisał, wraz z o. prof. Krąpcem: „W przypadku Polski wybuch II wojny światowej, okupacja Polski, niszczenie polskiej inteligencji i w konsekwencji polskiej nauki, zwłaszcza polskiej humanistyki, spowodowały załamanie podstaw kultury” – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

Komunizm uczynił z filozofii narzędzie walki ideologicznej. Zamieniono cel filozofii – z prawdy na narzędzie inżynierii społecznej. Utwory zatrute przez kłamstwa i ideologię niszczyły kolejne pokolenia polskiej inteligencji. Powszechna Encyklopedia Filozofii miała być odtrutką na wszystko, co przez lata zostało zatracone. Encyklopedia nie tylko ukazywała najważniejszych filozofów, o czym mówił sam ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

– Jest też zaproponowaniem pewnych rozwiązań filozoficznych, pewnych interpretacji filozoficznych dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury – mówił ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Po latach zapadła decyzja o przetłumaczeniu Powszechnej Encyklopedii Filozofii na język angielski przy wsparciu państwa. To dziedzictwo, jakie zostawia po sobie ks. prof. Andrzej Maryniarczyk. Zmarł przed trzema dniami. Twardo stał na fundamentach. Był w tym bezkompromisowy – zaznaczył minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Nigdy nie tracił poczucia pewności, że stanie na fundamentach jest absolutnie konieczne do tego, żeby wszelkie przeciwności zawsze pokonywać – zauważył prof. Przemysław Czarnek.

Dzisiaj o godz. 12.30 w Kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Po modlitwie różańcowej sprawowana będzie Msza święta. Dalsze uroczystości odbędą się na cmentarzu.

TV Trwam News

drukuj