Wojskowa misja w Mali

Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły w Brukseli decyzję o ustanowieniu wojskowej misji szkoleniowej w ogarniętym konfliktem Mali. Nie padły jednak deklaracje, ilu instruktorów i żołnierzy wyślą poszczególne państwa, w tym Polska.

Według Bogusława Winida, wiceministra spraw zagranicznych, reprezentującego Polskę na nadzwyczajnym spotkaniu Rady UE w Brukseli, wszystkie kraje UE jednoznacznie poparły działania Francji, która rozpoczęła interwencję zbrojną w Mali. Zadeklarowały również chęć udziału w przygotowaniu unijnej misji szkolenia malijskiej armii.

Winid w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że pod koniec stycznia odbędzie się specjalna konferencja, na której zapadną uzgodnienia, ilu żołnierzy wyślą poszczególne kraje. Stwierdził, że nie może „ani potwierdzić, ani zaprzeczyć” nieoficjalnym informacjom, iż do Mali może pojechać kilkunastu instruktorów z Polski. „Tę decyzję będziemy wypracowywać w ciągu najbliższych tygodni (…). Zobaczymy, jakie są oczekiwania sztabu wojskowego Unii. Dzisiejsza dyskusja była czysto polityczna” – mówił. Zdaniem wiceministra, także po poznaniu bardziej szczegółowego planu zapadnie decyzja o podziale kosztów w misji.

UE przyspieszyła prace nad ustanowieniem wojskowej misji szkoleniowej w związku z ofensywą islamskich partyzantów z północy Mali. Za kilka tygodni zamierza tam wysłać około 200 instruktorów wojskowych oraz około 250 żołnierzy do ich ochrony. Malijska misja (EUTM Mali) nie będzie mieć charakteru bojowego, chociaż w tym zachodnioafrykańskim kraju toczy się wojna między islamskimi partyzantami a wojskami rządowymi wspieranymi przez żołnierzy francuskich.

Rozmieszczenie misji wymaga jednak odrębnej decyzji Rady UE. Zapadnie ona najpewniej w pierwszej połowie lutego.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl