fot. PAP/Mateusz Marek

Wojsko Polskie otrzyma 524 mld złotych na modernizację sprzętu

Rząd przeznaczy 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego. Każdy z rodzajów sił zbrojnych otrzyma nowy sprzęt, który znacząco wpłynie na poprawę skuteczności.

Bez nowoczesnych sił zbrojnych nie ma bezpiecznej Polski.

– Wojsko polskie jest świetnie wyszkolone, doceniane przez sojuszników oraz ma niezbędne doświadczenie bojowe, jednak nawet najlepiej wyszkolone wojsko nie jest w stanie realizować swoich zadań, jeśli nie dysponuje nowoczesnym i sprawdzonym sprzętem – podkreślał w warszawskiej Wesołej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przez ostatnie cztery lata w sprawie modernizacji rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił bardzo dużo.

– Kupiliśmy między innymi system Patriot, wyrzutnię HIMARS, śmigłowce z zakładów w Mielcu oraz Świdniku i całą gamę nowoczesnego sprzętu z Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego – wskazał szef MON.  

Na tym jednak nie koniec. Minister Mariusz Błaszczak podpisał w czwartek program rozwojowy sił zbrojnych, plan inwestycji budowlanych i plan zakupu środków materiałowych.

– Teraz nadszedł czas na zaakceptowanie ostatniego, najważniejszego dokumentu – planu modernizacji technicznej na lata 2021-2035, z uwzględnieniem 2020 roku – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił szef resortu, plan przewiduje aż 524 miliardy na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla polskich żołnierzy. Do tej pory żaden rząd nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację sił zbrojnych.

W Gdańsku odbyła się zaś uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min  ORP „Albatros“. To drugi z serii trzech niszczycieli min typu „Kormoran II“. O jego zadaniach w marynarce wojennej mówił kontradmirał Krzysztof Zdanek, szef Zarządu Morskiego i zastępca Inspektora Marynarki Wojennej.

– To zadania z zakresu systemu funkcjonalnego ochrony i przetrwania wojsk. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do niszczenia min wszelkimi możliwymi sposobami na naszych szlakach komunikacyjnych, torach wodnych, kotwicowiskach, podejściach do portów, jak również w rejonach, które są z naszego punktu widzenia ważne – wyjaśnił Krzysztof Zdanek.

Na okręcie nie brakuje nowinek technicznych. Są to rozwiązania wymyślone przez polskich inzynierów. Jednym z nich jest system teleinformatyczny Scott – wskazał Marcin Wiśniewski z Centrum Techniki Morskiej.

– Dostarczamy również sonar, który jest „oczami” okrętu. Wykrywa i identyfikuje miny morskie. Dostarczamy ładunki do niszczenia tych min, a także specjalne rozwiązania powodujące, że okręt jest niewidoczny na polu minowym – tłumaczył Marcin Wiśniewski.

Jak ocenił Adam Krampichowski, ekspert ds. bezpieczeństwa, do tej pory Marynarka Wojenna była traktowana po macoszemu.

– Dzisiejsze wodowanie świadczy o tym, że powoli będziemy ruszać w tym kontekście, że Marynarka Wojenna będzie komponentem – jako rodzaj sił zbrojnych – zauważalnym – zaznaczył Adam Krampichowski.

Niszczyciel min  ORP „Albatros“ do eksploatacji wejdzie w przyszłym roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl